Kauanko refluksia, ennen kuin...

Kuinka kauan annoitte refluksin olla "päällä" ennen kuin hakeutuitte hoitoon ja saitte lääkkeet siihen?
2226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

aktiiviset kurkkuoireet alkoivat. Monenlaisten
tutkimusten jälkeen päädyttiin tulokseen ettei
se refluksia ainakaan ole kun ei ole sitä
perinteistä närästystä (!!) ja status normaali kurkun limakalvoissa. Tätä jatkui on/off
puolitoista vuotta. Tässä ajassa kannusrustot
alkoi vihdoinkin punottaa ja aloitettiin Nexium
lääkitys (senkin pyysin itse). Kuinka ihanaa olikaan kun pystyi tekemään (tai edes yrittämään)konkreettisesti jotain olotilansa kohenemisen eteen.

Entä sinä?

Äänestä

Oireita oli jo pentuna ja sen jälkeenkin. Tosin oireet pahentuivat kun lähestyin ikää numero 40. Sitten soi jo "hälytyskellot" että jossain on vikaa, kun ääni katoaa, happi loppuu, närästää jne.

Jouduin tähystykseen ja sieltähän löytyi palleatyrä ja helikobakteeri. ;) Lääkäri totesi minulla olevan refluksiatauti.

Heliko häädettiin antibioteilla 10 päivää.

Sain lääkeet refluksitautiin, joita en käyttänyt kuin vuoden tai 2. Painoni oli jo tippunut sen 12 kiloa ja noudatin edelleen sairaalasta saadun ruokavaliota.

Nyt olen erittäin tarkka mitä syön jotta ei närästäisi, syön vähän ja usein päivän aikaan.

Lääkäriin siis mennään silloin kun tuntuu siltä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mhmm kirjoitti:

Kuinka kauan annoitte refluksin olla "päällä" ennen kuin hakeutuitte hoitoon ja saitte lääkkeet siihen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu