Jossain ohjeistettiin, että kamera lepää vasemman käden kämmenellä ja sormet ovat objektiivin ympärillä siten, että peukalolla ja etusormella voi säätää polttoväliä ja tarkennusta. Jos teen näin niin minulla sormien päät menevät tarkennuksen apuvalon eteen !
Oikea ote kamerasta ?
missä vika
5674
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei saa "oikeaoppista" otetta sitten millään.
Laukaisintakin tulisi painaa etusormen etummaisella nivelellä, eikä sormenpäällä, mutta eihän se onnistu, kun laukaisin on kameran pinnan tasolla.
Minä painan laukaisimen pohjaan nimen omaan sillä nivelellä. Laukaisin kyllä painuu, mutta painaminen on väärä sana. Minulle sopii parhaiten laukaisutapa, jossa nivel on siis laukaisimen kohdalla, ja laukaisu on koko kämmenen puristus, jolloin nivel vaan suoristuu ja laukaisee kameran.
Senhän saa kytkettyä pois.
Kunnon kameroissa on kunnollinen apuvalo, joka projisoi kohteeseen viivakuvion, joka auttaa tarkennusta paitsi hämärässä niin myös liian loivakontrastisten kohteiden kanssa. Kyllä tällaista apuvaloa kelpaa käyttää.
Kaikenmaailma strobosalamat kyllä kytken itsekin pois.
Mutta en kuvaakaan sisätiloissa kuin erillissalamalla, jossa on parempi aputarkennusvalo kuin rungossa.