Mahtaako olla liian painava soutuveneeseen, kannattaako yrittää?
4-tahti 4hv soutuveneeseen?
Vveneilijä
7682
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ai 17 kg vai
se vaan nui vähä. No ei varmaa ogelma ku ite aika läski 115 kg, puremuscle; ja siinä kahvassa roikun.
Mitä kandee kattoo tollasessa moottorissa, mahkuja vikoja. Tietty kaasutella, vaan taitaa olla idiootille varmoja?
Esimerkiksi Yamahan 4hv:n 4-t kone painaa 22kg ja Suzukilla 25kg. Riippuu vähän soutuveneen mallista, mutta jos on kovin kapeaperäinen, niin kyllä yksin alettaessa täydellä kaasulla on yhtä tuskaa, jos ei ole lisäpainoa keulassa. Soutu-moottorivene onkin sitten jo eri juttu, esim. Suvi 440.
Kuinkas lujaa sillä pääsee? Varovainen arvaukseni 15 Km/h, rohkea 20 km/h soutuveneellä yksin 115 Kg kahvankääntäjän kunto.
Ei sillä vauhdillakaan, tulee käytyä paljon noilla firman ym halvoilla vuokramökeillä, joissa yleensä soutuvene on, niin tämä on minulle aivan riittävää veneilyä/kalapaikoille pääsyä toistaiseksi.
Jos jostain löydät hyväkuntoisen Yammu Maltan, siinä olisi oiva peli isompaakin soutuveneeseen. Niiden saatavuus vain tahtoo olla kortilla. Harva luopuu, koska käyttöarvoa on enemmän kuin voi pyytää hintaa. Neliheppaisessa auttaa ratkaisevasti kun ostat kahvaan kiinnitettävän jatkovarren, jolla yksin ajaessa voi sompailla keskipenkiltä. esim. Bilteman listoilta löytyy.
Ajelin aikoinaan pitkiä matkoja ongelmitta pelkällä muoviputken pätkällä keskipenkiltä ohjaten. Vene kulkee nätisti suorassa ja vauhtia piisaa ihan tarpeeksi. Joihinkin veneisiin on saatavana lisävarusteena myös peräevä, joka lisää kantavuutta huomattavasti. Tuskin se on itsekään vaikea tehdä. Ks. Veto 5:n sivuilta malli.
Tätyypä harkita molempia vaihtoehtoja.
mulla on soutuveneessä 4hv 2t ja sekään ei mene 15km/h taisi vauhti olle jotain 8 ja kun keulaan pisti kaverin painoksi niin nousi vauhti vähän mutta ei 15km/h.
15hv 2t moottorilla pääsen yli 20km/h