Ei tässä enää Q3 tarvita

Eiköhän peli ole selvä?
12484
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ennen ostettiin asuntoja realihintaindeksillä, nyt niitä ostetaan copy/paste- ja webbilinkki uutisilla.

Äänestä
  • Puhuva koira,se ei valehtele.Kuten uutiset,faktat,ym..

    Äänestä

  • Perustein,esimerkiksi kirjoitti:

    Puhuva koira,se ei valehtele.Kuten uutiset,faktat,ym..

    noita vuosikausia kestäneistä rommausFAKTOISTA jotka eivät vaan näy tilastoissa.

    Äänestä

  • puhua lisää kirjoitti:

    noita vuosikausia kestäneistä rommausFAKTOISTA jotka eivät vaan näy tilastoissa.

    "Toteutunut tuotto ei ole tae tulevasta.."
    -ihan kuin olisin kuullut tuon joskus.

    Sitäpaitsi: miksi tilastokäyrä osoittaa alaspäin?

    Äänestä

veikkanpa että tuo -3% olisi PKS 3Q vuoden viimeiseen pysytään samoissa tunnelmissa eli lievä taantuma.

Äänestä
  • Reaali hinnat eivät ole nouseet,ne ovat 2007 tasolla.
    Tuokaan ei ole salaista tietoa,vaan ihan Suomeksi ilmoitettu asia.
    Uutiset,pankit,media...

    Äänestä

  • On ylittänyt inflaation? kirjoitti:

    Reaali hinnat eivät ole nouseet,ne ovat 2007 tasolla.
    Tuokaan ei ole salaista tietoa,vaan ihan Suomeksi ilmoitettu asia.
    Uutiset,pankit,media...

    Turhahan tuota on miettiä! Yksinkertainen laskukaava myyntihinta vs. inflaatio. Jos myyntihinta on laskussa -3% ja siihen voit oikeasti lisätä suoraan tuon inflaatio kehityksen. Sinänsä inflaatio on ollut voimakkaampaa kuin asuntojen hintakehitys joten reaaliarvopudotus on lienee siellä -7%. Toisaaltaa sillä ei juurikaan ole merkitystä asuntoa ostaessa vaan asuntovelallisen maksukyvystä :)näiltä osin on kyll ostajalle hyvä tilanne vaan saas nähdä kunka kauan jos ensivuodenpuolella nähdään ekp koron lasku ja mikäli tupo on maltillinen jolloin inflaatiovauhti pysyisi myös maltillisena. Ei mitään radikaalia siis!!

    Äänestä

  • -6% nättäisi olevan lähempänä totuutta!

    Äänestä

Milloin pohja saavutetaan?

Milloin käännös ylöspäin jälleen tapahtuu?

Hintaoptimistit (ns. "muulit") alkavat samanlaisesta väliaikaisesta ja lyhytaikaisesta korjausliikkeestä kuin 2000-luvun alussa. Silloin, kun Kari möi nähtyään hintojen laskevan...

Äänestä
  • Niimpä Karin asunnon arvo olisi siis n. 40-47% korkeampi tänään kuin vuonna 2000 elikkäs Kari siis myi rivarikolmionsa 170.000 vuonna 2000 ja sen arvo olisi tänään myytynä 240.000-250.000. Kumpihan onnistui paremmin sijoituksessaan Kari vai Karilta asunnon ostanut :)) Karilta asunnon ostanut on siis kartuttanut omapääomaansa tuon 60-80k elikkäs noin 7.5K-10K vuodessa ja häntä pidettiin jo tuolloin vuonna 2000 tyhmänä kuin saapas ;)

    Äänestä

  • Tappiosta kirjoitti:

    Niimpä Karin asunnon arvo olisi siis n. 40-47% korkeampi tänään kuin vuonna 2000 elikkäs Kari siis myi rivarikolmionsa 170.000 vuonna 2000 ja sen arvo olisi tänään myytynä 240.000-250.000. Kumpihan onnistui paremmin sijoituksessaan Kari vai Karilta asunnon ostanut :)) Karilta asunnon ostanut on siis kartuttanut omapääomaansa tuon 60-80k elikkäs noin 7.5K-10K vuodessa ja häntä pidettiin jo tuolloin vuonna 2000 tyhmänä kuin saapas ;)

    Kari on siis täytynyt laittanut vuokrien jälkeen jemmaan vahintään 800 egee per kuukausi jotta on pysynyt mukana hinnankehityksessä. Perhana tuollahan jo lyhentää 100.000 lainan 14 vuodessa ja siitäkään ei olisi jäljellä enempää kuin 6 vuotta!!

    Äänestä

Kyllä suunta on selvä. Ja tunkua rupeaa olemaan jo Oikotien sivustoillakin. Asunnot senkun lisääntyvät sivustoille ja pyynnissä otetaan jo pienempia / halvempia vaihdossa.

Polvillenne siis te ikuiset hinnan nousua uskottelevat pellet. Ettekö te seuraa lainkaan uutisia ? Ettekö ? Tyhmiähän te taidatte ihan oikeasti olla!! Alkakaa oppia tajuamaan mitä on kirjoitettu esimerkiksi näistä voitte oppia jotain;

Kuopio miettii koko henkilöstönsä lomauttamista
http://www.taloussanomat.fi/kotimaa/2008/09/05/kuopio-m iettii-koko-henkilostonsa-lomauttamista/200823164/12

Paniikki iski pörsseihin
http://www.taloussanomat.fi/porssi/2008/09/05/paniikki- iski-porsseihin/200823154/170


Nokia-painajainen on täällä
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uu tinen.jsp?oid=2008/09/14196


Moskovan pörssi syvässä syöksyssä
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uu tinen.jsp?oid=2008/09/14190


Finnair tylynä: Palkat alas tai väki ulos
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uu tinen.jsp?oid=2008/09/14164


"USA:n asuntokriisi ehkä pahempi kuin 1930-luvun lama"
http://www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/article122133.ece

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uutiset puhukoon puolestaan kirjoitti:

Eiköhän peli ole selvä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu