Eli sain selville että tuota rusehtavaa vuotoa tulee yleensä kun aloittaa pillerit ja itse olen niitä nyt noin viikon syönyt, niin kyselisin että miten kauan tuota tiputtelua tulee? Kun ei kehtaa oikein seksiä harrastaa jos lakanaan jää rusehtavia läikkiä.. Eli jos jotain muutakin ihmetyttää rusehtava vuoto niin johtuu siis siitä että siinä on hieman verta mukana (:
Rusehtava vuoto pillereiden takia
minimoinen
1144
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
No, kun pillerit aloitetaan, normaalisti ne aloitetaan kuukautisten ensimmäisenä vuotopäivänä. Ja se vuoto saattaa sitten tulla aika niukkana, mutta ruskehtavana, ja saattaa siis kestää vaikka parikin viikkoa, kun keho vasta totuttelee siihen, että elimistöön tulee ylimääräisiä hormoneja.
Pikkuhiljaa se siitä sitten tasoittuu, ja tuollaiset turhat vuodot jää kokonaan pois. Joskus tosin saattaa jotain tiputteluvuotoa tulla, mutta yleensä se vuoto tulee sitten vain taukoviikoilla.
Ei tuossa nyt oikein muu auta kuin vain odotella. Toisaalta jos seksiä haluat harrastaa, niin laita lakanan päälle vaikka joku pyyhe, mikä on helppo siivota pois.
Sano sille ukolles, että sun elimistö ei oo vielä oikein tottunut pillereihin ku vasta ne alotit, joten voi tulla vähän sotkua :)
Ei tossa nyt mitään sen nolompaa luulis olevan.