Meleekosta

3652
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sääliksi käy Waltteria ja Chaton de Foi:ta.

Erittäin epäselväksi jää, oliko todellakin kyseessä hätätila vaiko ei ja tarinan valossa USCG toiminta ihmetyttää, mutta kuten Kananikin toteaa, en ollut siellä arvioimassa tilannetta.

Vahvasti jää kuitenkin mieleen, että aluksen hallintaan ei ollut riittäviä taitoja.

Käsittämätöntä on, että alus "ajelehti" jossain 6 kk. Vai olisiko todellakin ollut löytäneen kalastajan laiturissa valtaosan ajasta.

Ihmetyttää myös, miksi aluksesta poistettiin käytännössä irtaimisto. Löytäjällähän olisi ollut oikeus alukseen sellaisenaan, vai olisivatko löytäjät olleet tietämättömiä asiasta?

Hurja juttu ja hienoa, että Waltteri sai/saa aluksensa taas kuntoon.

Äänestä
  • Mie kun en oo nuita kielimiehiä, niin voisitko pääpiirteittäin kertoa mikä tuon tarinan sisältö oli. Kuvat nauticatista olivat ennen/jälkeen vai nyt/ennen ja kun niin mitä oli tapahtunut. Jotain hajua sain kommentistasi, mutta selattuani tekstin jäin tuuliajolle, valitettavasti.

    Toivottavasti kiitollinen!

    Äänestä

  • klitorisman kirjoitti:

    Mie kun en oo nuita kielimiehiä, niin voisitko pääpiirteittäin kertoa mikä tuon tarinan sisältö oli. Kuvat nauticatista olivat ennen/jälkeen vai nyt/ennen ja kun niin mitä oli tapahtunut. Jotain hajua sain kommentistasi, mutta selattuani tekstin jäin tuuliajolle, valitettavasti.

    Toivottavasti kiitollinen!

    Ihan ulkomuistista, mutta jotakuinkin näin
    Waltteri, Nauticatin Chaton de Foin omistaja ja kippari oli yksin aluksellaan väitetysti merihädässä 100 mpk Costa Rican rannikon ulkopuolella. Väite merihädästä johtui siitä, että tankissa oli vettä, eikä kone käynnistynyt ja ison falli oli päässyt livahtamaan toppiin. Tuulta ei evakuoimishetkellä ollut nimeksikään, eli Waltter vain ajelehti. Vettä ja muonaa oli.

    USAn rannikkovartioisto (USCG) oli maanitellut Waltterin jättämään aluksensa luomalla mielikuvan, että meneminen kauppa-alukselle Northern Divinity olisi hänen viimeinen toivonsa pelastua. (Yhdellä maailman vilkkaimmin liikennöidyllä alueella. Tarinassa spekuloitiin myös, että USCG:n tapa on - jos soitat tänne, olet hädässä.)

    USCG oli myös ollut yhteydessä Kananiin (Chaton de Foin EPIRB tiedoissa oli Kananin tiedot). Samalla kun Walter otettiin Northern Divinityn kyytiin, Kanani oli lentämässä tapahtuma-alueelle järjestääkseen hinauksen Waltterille ja Chaton de Foille.

    Chaton de Foi oli tämän jälkeen 6kk kadoksissa, kunnes kalastajaperhe ilmoitti löytäneensä sen. Pyysivät Waltterilta 10.000 USD palkkion, joka tingittiin 7.000 USD:ksi. Kuvat ovat aluksen ennen ja jälkeen kunnostuksen.

    Kunnostukseen Waltteri käytti 50.000 USD ja vuosien työn. Päästyään yhteyteen vaimoonsa, Waltter oli järkyttyneenä kertonut heidän menettäneen asuntosa ja kaiken, eli olisivatko asuneet aluksessa?

    Oli miten oli, mutta mielestäni tuo on aika järkky tarina, vaikka ei loukkaantumisia tms. tapahtunutkaan. Tarinassa spekuloitiin myös Waltterin uupumuksen vaikutusta tilanteeseen, hän oli ajelehtinut ainakin 3 pv. En tiedä, kauanko hän oli ollut merellä kaikkiaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tooohua kirjoitti:

http://www.cruisersforum.com/forums/f106/nauticat-33-adrift-for-6-months-4320.html

Mielenkiintoinen tarina....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu