Minulle määrättiin Oricyclinin 500mg kuuri noin kahdeksi kuukaudeksi, niin voiko ottaa oricyclinin kuurin aikana alkoholia ja kuinka paljon. Jossain paikassa sanotaan että ei saa, kuten jossain suomi24 keskusteluissa mutta esimerkiksi lääkeinfossa alkoholia ei edes mainita.
Oricyclin ja alkoholi?
12
12235
Vastaukset
- jolla ei ole
kontraindikaatiota alkon kanssa
- erfesgd
mulle määrättii sama lääke täs muutama päivä sitte, nyt jo iho ainaki tuntuu paremmalta tai sit mä luulen vaan :D... mut lääkäri vaa sano pari kuukautta sit ku se otti puheeks tämmösen lääkkeen ja suositteli nii sano et ei saa tulla raskaaks ja ei alkoholia....mut ny ku kävin lääkäris hakees sen en muistanu kysyä asiasta viel varmennusta. ny oon yrittäny ettiä netistä tietoa et sanotaanko missää mustaa valkosella tosta asiasta mut ei..mutta kaippa siihe lääkärin sanaan on luotettava...mut tuli vaa mielee et eikös se yleensäki oo et ku akneen syö minkä tahansa lääkekuurin nii ei oikee suositella alkoholia??
- nainen_86_akne
Sama lääke täälläkin käytössä. En tiedä saisiko ottaa alkoholia, mutta olen ottanut pari lasia sillon tällöin. Mutta en ole siis ottanut mitään persekännejä. Pitäis tosiaan selvittää saako edes ottaa muutamaa lasia 2 kuukaudessa.
- jeijjis
nainen_86_akne kirjoitti:
Sama lääke täälläkin käytössä. En tiedä saisiko ottaa alkoholia, mutta olen ottanut pari lasia sillon tällöin. Mutta en ole siis ottanut mitään persekännejä. Pitäis tosiaan selvittää saako edes ottaa muutamaa lasia 2 kuukaudessa.
Voi ottaa alkoholia. Mutta eihän alkoholi hyvää iholle tee.
- Anonyymi
jeijjis kirjoitti:
Voi ottaa alkoholia. Mutta eihän alkoholi hyvää iholle tee.
JOS EI PARIA VIIKKOA VOI OLLA ILMAN ALKOHOLIA, NIIN PAREE ON JOS ASETTAUTUU ARKKUUN VALMIIKSI SEÄLLEEN KÄDET RISTISSÄ' RINNAN PÄÄLLÄ JA ALKON TIPUTUS SUORAAN SUONEEN JA JOS ON VALINNUT POLTTOHAUTAUKSEN, NIIN HYVIN PALAA RAATO JA SAA SEURAKUNTA ILMAISTA LÄMPÖENERGIAA VAIKKAPA KIRKON LÄMMITYKSEEN?
- ............
olla vähän aikaa ILMAN ALKOHOLIA! HUI!
- tietämätön
Itsekään en tästä täysin varma ole, kuitenkin olen alkoholia silloin tällöin juonut vknloppuisin, ja ei ole itsellä jäänyt ihan muutamaan lasilliseen.
- fhyu
Mä ainaki oon juonu, mitä nyt alkoholin sietokyky aika pieni verrattuna normiin :D tuleepaha halvemmat känni ;-)
- tämä nyt on aika
vanha aloitus, juhlat on jo varmasti juhlittu, mutta vastataan silti. Alkoholia ei suositella antibiottikuurin aikana, koska alkoholi vaikuttaa antibiootin tehokkuuteen.
- kännissä
Tänään hain oricycliiniä toisen kerran ja lääkäriltä kysyin että mites alkoholin kanssa? ni vastas että ei siitä haittaa ole kuhan ei joka päivä juo ;)
- Anonyymi
Kyseinen lääke kuormittaa maksaa todella paljon varsinkin kun usein on tarpeen käyttää suurta annostusta pidemmän aikaa jolloin maksan sietokyky viedään jo äärirajoille. Vaikutus on toki yksilöllistä mutta alkoholilla ei kannata enää maksaansa kuurin aikana lisää kuormittaa tai pysyvien vaurioiden riski kohoaa entisestään.
- Anonyymi
Ei mitään vaikutusta alkoholilla ja ko.lääkkeellä. Ellet oksenna lääkettä pois. Myöskään maksaa ei rasita lääke. Sotketaan a vit johdannaiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 262504
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv572284Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo772266Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m161979- 841749
En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71439Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍301368Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä141244- 41063
Se on siinä
Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna32937