muljahtelut ja rytmihäiriöt

Itselläni paniikkikohtauksen yhteydessä ja sen jälkeen saattaa tulla sydämen muljahduksia sekä jonkin asteisia rytmihäiriöitä. Lääkitys ollut Seronil tosi pienellä annoksella paniikkihäiriöön. Nyt olisi tarkoitus nostaa lääkitystä kun paniikkikohtaukset ovat lisääntyneet mutta pienenä pelkona lisäykselle on se että luulen sen aiheuttavan enemmän noita rytmihäiriöitä ja muljahteluja jotka ovat tosi ikävän tuntuisia. Onko kellään kokemusta tällaisesta siis ph ja rytmärit yhteydessä toisiinsa sekä lääkitys ja rytmärit lisääntyvässä määrin tällöin.
41167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

siltä, että oireilla voisi olla jotain tekemistä esim. magnesiumin ja/tai kaliumin puutteen kanssa. Käypä vilkaisemassa tämän palstan sivulla 4 aloittamani keskustelu "Magnesiumin puute voi aiheuttaa paniikkikohtauksia".

En halua herätellä turhaa toivoa tilanteeseesi, mutta hyvällä tuurilla koko paniikkihäiriösi voi olla jonkun puutostilan aiheuttama! Jos kokeilet jotain niin viitsitkö antaa palautetta siitä kuinka kävi?

Äänestä

Minulla oli noita muljahteluja päivittäin, jopa tunneittain mutta kun sain lääkityksen paniikkihäiriöön ne loppuivat muutaman viikon jälkeen eikä ole enää muljahdellut laisinkaan Kiitos lääkkeelle! Se oli erittäin epämukava tunne kyllä=(

Äänestä

poistuvat kun lääkitys kohdilleen.Siis ei nosto lisää niitä joten turvallisin mielin.Ph juuri nämä ikävät fyysiset tuntemukset ja kuuluu asiaan.

Äänestä
  • mitä luultavammin pitävät rytmihäiriön kurissa. Niin ne mullakin tekivät (rauhoittavat, betasalpaajat ja ssri:t).

    Mutta lääkkeistä (ja paniikista ja sydänoireista ym.) aloin päästä eroon vasta kun aloin syödä kaliumilla höystettyjä magnesiumtabletteja. Tätä nykyä syön pelkkää magnesiumia ilman kaliumia. Ja SSRI:n annostelu on pudonnut noin 1/15 osaan siitä mitä se oli aiemmin.

    Magnesiumin puute on yksi mahdollinen rytmihäiriöiden (ja myös paniikin) aiheuttaja. Ja joku täällä palstalla kirjoitti, että sekä kaliumin puute että sen ylimäärä voivat aiheuttaa rytmihäiriöitä.

    En tietenkään pysty antamaan takuuta että magnesiumi/kaliumi auttaa, mutta eipä niiden kokeilulla paljoa häviäkään. Tarvikkeet saa apteekista ilman reseptiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Seronil kirjoitti:

Itselläni paniikkikohtauksen yhteydessä ja sen jälkeen saattaa tulla sydämen muljahduksia sekä jonkin asteisia rytmihäiriöitä. Lääkitys ollut Seronil tosi pienellä annoksella paniikkihäiriöön. Nyt olisi tarkoitus nostaa lääkitystä kun paniikkikohtaukset ovat lisääntyneet mutta pienenä pelkona lisäykselle on se että luulen sen aiheuttavan enemmän noita rytmihäiriöitä ja muljahteluja jotka ovat tosi ikävän tuntuisia. Onko kellään kokemusta tällaisesta siis ph ja rytmärit yhteydessä toisiinsa sekä lääkitys ja rytmärit lisääntyvässä määrin tällöin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu