mustelmia alaraajoissa

Onko kellään kokemusta mustelmista, jotka itsestään ilmestyvät jalkoihin? Mustelmia edeltää särky ja "puunukkemainen" tunne jaloissa, eräänlainen kolottava paineen tunne. Minulla yleensä juuri vasemmassa pohkeessa/jalassa ensin. Olen kysynyt yleislääkäriltä, mutta vähätteli kovasti ja sanoi, että kolhin vain itseäni. Eräänä kesänä olivat molemmat jalat aivan täynnä mustelmarypäksiä, kuumuus kait pahensi ja hormonaalinen ehkäisy. Veritulpan mahdollisuus pelottaa, mutta lääkärit vähättelevät. Onkohan suonien portit (?) jotenkin falskaavat, vai miten tällaisia verenpurkaumia särkyineen voi noin vain tulla? Hirudoit fortea ole sivellyt, mutta pelkkä paikallishoito pidemmän päälle ei lohduta..
44687
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tuli mieleeni että onko sinulla joku lääkitys verenohennukseen esim. Disperin, Primaspan tai Marevan tai syötkö paljon kalaöljykapseleita?
Parhaalla ystävälläni oli samantapaisia oireita ja hän käyttää Primaspania ja kalaöljykapseleita. Lääkäri epäili että veri oli mennyt liian juoksevaksi ja aiheuttaisi mustelmat ja verenpurkautumat jaloissa. Otettiin verikokeet ja todettiin että arvot olivat aivan viitearvojen rajalla. Lääkäri käski puolittaa Primaspan-annoksen ja vähentää kalaöljyn käyttöä. Mustelmat ja veripisteet alkoivat vähentyä aika nopeasti ja nyt niitä ei ole enää ollenkaan.
Kannattaa tutkia nuo veren hyytymisarvot.

Äänestä
  • en käytä verenohennuslääkettä, kalaöljyä syön joskus (en säännöllisesti). eikö kalaöljy ole kaikin puolin suositeltavaa..?

    Äänestä

  • wilma79 kirjoitti:

    en käytä verenohennuslääkettä, kalaöljyä syön joskus (en säännöllisesti). eikö kalaöljy ole kaikin puolin suositeltavaa..?

    Kyllähän kalaöljy on terveellistä, mutta jos käyttää muita verta ohentavia lääkkeitä kuten Disperin, Primaspan, Marevan niin kalaöljy runsaasti käytettynä voi aiheuttaa sen että veri ohenee liikaa ja tulee esim noita verenpurkautuamia ja mustelmia. Näin kävi ystävälleni joka söi jatkuvastui isoja annoksia kalaöljyä ja lisäksi Primaspania.
    Mutta Sinulla nuo mustelmat johtunevat jostain muusta, koska et käytä verenohennuslääkkeitä...

    Äänestä

Saattaa olla sokeritauti. Käy tutkituttamassa veren kuva.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


wilma79 kirjoitti:

Onko kellään kokemusta mustelmista, jotka itsestään ilmestyvät jalkoihin? Mustelmia edeltää särky ja "puunukkemainen" tunne jaloissa, eräänlainen kolottava paineen tunne. Minulla yleensä juuri vasemmassa pohkeessa/jalassa ensin. Olen kysynyt yleislääkäriltä, mutta vähätteli kovasti ja sanoi, että kolhin vain itseäni. Eräänä kesänä olivat molemmat jalat aivan täynnä mustelmarypäksiä, kuumuus kait pahensi ja hormonaalinen ehkäisy. Veritulpan mahdollisuus pelottaa, mutta lääkärit vähättelevät. Onkohan suonien portit (?) jotenkin falskaavat, vai miten tällaisia verenpurkaumia särkyineen voi noin vain tulla? Hirudoit fortea ole sivellyt, mutta pelkkä paikallishoito pidemmän päälle ei lohduta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu