Olen juuri aloittanut lukion ja haaveilen luokanopettajan urasta. Kannattaako minun luokanopettajuutta silmällä pitäen lukea mieluummin laaja/pitkä fysiikka ja kemia vaiko saksa? Kun ajatellaan pääsykoikeita ja yleinsä opiskelua yliopistossa. Älä muuten ehdota molempia, sillä pitkä matikka kyytipoikana tämä tyttönen ei veny sekä fysiikkaan ja kemiaan että saksaan. :)
Kiitos jo näin etukäteen jos viitsit vastata, sillä tätä kysymystä olen pohtinut jo jonkin aikaa. Loponkin kanssa olen jo ehtinyt juttelemaan.
Laaja fysiikka ja kemia vaiko saksa ?
nojust
3
590
Vastaukset
- hepolepo
Kummallakaan et tee mitään luokanopettajan opintoja silmälläpitäen. Myöskään pääsykokeissa ei kummastakaan ole hyötyä, joten voit valita ihan sillä perusteella, mitä haluat itse opiskella.
- ovat....
yleensä humanistisiin aineisiin suuntautuvia, joten fysiikan ja kemian syvällisemmästä osaamisesta on kyllä hyötyä.
Kuitenkin, jos ammatinvalintasi muuttuu, kielet ovat tärkeitä tässä kansainvälisessä maailmassa. - ____Abi____________
Olen lukenut pitkää matikkaa & fysiikkaa & kemiaa ja pitkää saksaa, ja se menee ihan hyvin, eli voithan yrittää jos et osaa päättää :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään19418003Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903835Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu352013Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2801540Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?681522Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1661446Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151344Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141314Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1231259- 811111