Hei,
Kysytään täältäkin mielipidettä asiaan. Meillä on talopaketti pystytetty mutta sähköjä ei ole vielä vedetty. Tonttikeskús on autokatoksessa joka on jo routaeristetty eli johdon kaivamiselle pitäisi keksiä toinen vaihtoehto.
Etupihalle on vedetty perustusten alta n.25mm johtosuojaputki pihavaloja varten.
Tarkoitus olisi rakentaa tulevaisuudessa noin 10 metrin päähän talosta noin 35m2 lämmin autotallin johon tulisi ns. "normaali" sähköistys (ei voimavirtaa tms.)
Minkälainen sähköjohto kannattaisi vetää johtosuojakaapeliin jotta saisimme pihavalot sähköistetty sekä varauksen tulevalle autotallille vain onnistuuko nykyisellä johtosuojaputkella?
Varautuminen piharakennukseen rakennusvaiheessa?
Ollaanko
2
559
Vastaukset
- suojaputkeen jos
laittaisi sen tulevan kopin kaapelin ja ottaisi siitä ne pihavalot niin pääsisi nykyisellä suojaputkella. Kahta kaapelia siihen ei mahdu kunnolla.
- tuota samaa
asiaa suoraan sähkösuunnittelijalta. Täällä tämmöistä ei kannata kysyä. Niin, liian pieni kaapeli sulaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt444786Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.572622Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391054Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611025Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711004- 121970
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72944- 137845
- 49844
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,52810