Harkitsen MB 190E:n ostamista. Auto on vuosimallia 1989 ja varustettu ABS-jarruilla. ABS:n merkkivalo palaa ja abs ei siis toimi (kokeilin soralla). Osaako joku kertoa missä vika on, eli onko olemassa jokin tyyppivika/paikka joka on pettänyt? Akku on vaihdettu uuteen, joten virtaa pitäisi ainakin olla. Voiko merkkivalon "sammuttaa" vain korjaamolla?
ABS:n merkkivalo...
Palaa
81165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
jarrunesteen määrä. Vika voi myös olla ABS:n elektronisessa ohjausyksikössä, joka maksaa maltaita. Suosittelisin, että jätät kys. auton ostamatta tai pyydät ainakin roiman hinnanalennuksen.
ABS-ohjainyksikkö maksaa tarvikkeena 2000 egeä ja alkuperäisenä 3000, joten sitä mukaa hintaa alas. Voi auto toki muuttaa tavallisilla jarruillakin toimivaksi mutta ei sekään mielestäni kannata.
Vika voi olla renkaiden nopeutta kontrolloivissa antureissa.
Usein tämän ikäisessä ABS-autossa on vain likaa näissä antureissa. Kunnon putsaus ja jo ABS pelaa.
Kun auton käynnistää jääkö valo heti palamaan, vai syttyykö valo vasta jonkin matkaa ajettuasi?
Kokeile onko etupyörän laakereissa
välystä, pienikin välys aiheuttaa häiriön.
Konehuoneessa on 'punapäinen' rele jossa on 10A
sulake tarkista se, sijaitsee rintapellissä.
Siinä aluksi.
Ainakaan minä en saanut autoani katsastettua kun siinä paloi ABS valo.Vika piti korjata ensin kuntoon.Kysyin tulloin auton muuttamisesta tavalliseksi...Muutos katsastus oli ollut tehtävä.
Katso kuitenkin itse että jarru nestettä on riittävästi.
Syitä voi olla useita. Mutta Tärkein on se että kyseinen auto pitää viedä Merkki korjaamolle jossa on auton antureihin sopiva testeri jolla voidaan todeta mistä kenkä puristaa.(Kaikista nopein tapa)
Oma toimisuusden voit minun mielestäni unohtaa.Vian paikallistaminen ei onnistu omin päin.
Vika voi olla anturi vika jossakin neljässä pyörässä (Halivin )Antureiden irroitus voi olla hankalaa.Ruostuminen ym seikat..
Johtosarja vika josssakin.Keskus yksikkö vika.(Kallein kaikesta)
Halvin ja yleisin taitaa olla se ylijänniterelevika, josta jo mb300 mainitsi. Se saa ABS-valon palamaan satunnaisesti ajon aikana. Helpointa on vaihtaa uusi tilalle (ja toivoa, ettei valo enää pala).
Eiköhän 190:ssäkin ollut vain kolme anturia, eli taka-akselilla on vain yksi yhteinen anturi.
Ittellä oli samaa vikaa. Valo syttyi satunnaisesti ajossa tai heti startattaessa. Viaksi osittautui poikki menneet etupyörien antureiden kaapelit. Irrotin anturin liittimen ja mittasin yleismittarilla anturiin päin. Tais olla muistaaksen jotain 600 ohmia ehyenä. Ratasta pyöritettäessä arvo rupesi vaihtelemaan (pulsseja). Katkasin kaapelit aivan antureiden ja liittimien juuresta ja jatkoabikoilla nokian 2 kertaista kumikaapelia väliin. Päälle vielä kutistesukkaa. Pelaa ku junanvessa.