>Kesän mittaan täällä on kyselty mitä >ihmeellisimpiä asioita, niin minulle tuli >mieleen, että josko joku osaisi sanoa:
>
>Mitä kaipaat Ilomantsiin?
>
>Kerrotaan asiallisesti, niin joku uusi valtuutettu voi vaikka ryhtyä asiaasi ajamaan.
>Siis, mitä tarvitaan ?
>
>Mitä kaipaat Ilomantsiin?
>
>Kerrotaan asiallisesti, niin joku uusi valtuutettu voi vaikka ryhtyä asiaasi ajamaan.
>Siis, mitä tarvitaan ?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minun toiveeni on saada tyhjillään olevat vuokra-asunnot myyntiin. Olen internetistä katsonut kuinka monessa kunnassa vuokra-asuntoja on pantu edullisesti myyntiin.
Hinnat ovat vaihdelleet 12.000 - 25.000 €:n välillä ja asunnot on myyty joko pysyvään tai loma-asumiseen yksi/ ostaja.
Näin on jopparit ja huijarit pidetty ulkona.
Valtionrahoituksen kunnat ovat saaneet anteeksi juuri sillä, että asunnot on myyty peruskuntoisina yksi/ostaja periaatteella.
Tässä mallia Ilomantsiin.
vähävaraisempaakin hankkimaan asunnon.
Ilomantsin kirkonkylän kerrostaloissa on tyhjillään kymmeniä asuntoja, joten luulisi kunnankin haluavan päästä niistä eroon.
Jos saa toivoa, jatkakaa kuntakierrosta niin, että niissä on kunnanjohtaja ja pari muuta virkamiestä.
Kunnanjohtaja voisi lyhyesti kertoa mikä on talous-ym tilanne.
Sitten alkaisikin kuntalaisten ( kylien väen) puheruletti, joka äänitetään ja kootaan muistioksi.
Saataisiin tulosta kun ihmisetkin pääsisivät kertomaan ajatuksiaan ja ideoitaan.
Ja hyvät kahvit tietenkin kirvoittasivat kielet.