Tuulan ja Allan Hagertin

http://www.yle.fi/player/player.jsp?name=El%E4v%E4 arkisto%2F05398_1

Morsian on kaunis ja sulhanen komea.
5806
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mukava saada kokea väläys menneiltä ajoilta. Mutta mitä sanotte, ovatko ennakkoluulot romanikansaa lisääntyneet vai vähentyneet näistä ajoista? Vai onko kaikki ennallaan?

Äänestä
  • elää ihmisiksi, eipä se niin helpolla karsiudu nuo ennakko luulot. Tietenkin omalla paikkakunnalla missä on elänyt vain saman perheen jäseniä monta sukupolvea ei näitä ennakkoluuloja niin kohtaa koska ihmiset on tuttuja jo koulusta saakka mutta meneppäs toiselle paikka kunnalle jossa ei olla niin tuttuja niin siellä jo tarkkaillaan kun vain käy tupakat ostamassa. Valitettavasti se on näin
    Iäkäs rehellinen mustalainen

    Äänestä

  • vaikka kuinka yrittäis kirjoitti:

    elää ihmisiksi, eipä se niin helpolla karsiudu nuo ennakko luulot. Tietenkin omalla paikkakunnalla missä on elänyt vain saman perheen jäseniä monta sukupolvea ei näitä ennakkoluuloja niin kohtaa koska ihmiset on tuttuja jo koulusta saakka mutta meneppäs toiselle paikka kunnalle jossa ei olla niin tuttuja niin siellä jo tarkkaillaan kun vain käy tupakat ostamassa. Valitettavasti se on näin
    Iäkäs rehellinen mustalainen

    Kalle jo harmaantuneena. Oli kunnia tavata 60- luvulla tämä Mustalaisten Kuningas.

    jotenkin minustakin tuntuu kuin vaikeudet olisivat lisääntyneet, vaikka onhan maailma kaikinpuolin niistä ajoista suuresti muuttunut.

    http://www.turunsanomat.fi/mielipiteet/?ts=1,3:1009:0:0,4:9:0:0:0;4:8:0:1:2001-10-22;4:139:0:0:0;4:140:0:0:0,104:8:84723,1:0:0:0:0:0:

    Äänestä



Kommentoi aloitusta


Häät kirjoitti:

http://www.yle.fi/player/player.jsp?name=El%E4v%E4 arkisto%2F05398_1

Morsian on kaunis ja sulhanen komea.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu