Nyt kysynkin semmoista että aikaisemmin piti sanonta paikkansa että kun yhden juot niin kaks kuset. Nyt on tullu semmonen juttu että juuri mitään ei ulos tule pissaa vaikka miten monta litraa olisin kaljaa kiskonu. Olo on hirvee. Pää särkee koko ajan ja janottaa vaikka ei pysty kusemaan. Olen ollut hoikka nainen mutta nyt on nestettä monta kiloo. Kertokaa onko jo munuaiset sököt vai mikä mättää? Lopetin jo kaljan mutta ei juuri edistystä. En ole juonu mitään mittavia määriä vaan 4-6 pulloo keskaria per päivä. Saapiko jo hyvästejä jättää???
Kaljaa oon kitannu
12
878
Vastaukset
- ----+
Onhan siinä munuaiset lujilla, vaikka yleensä sanotaan, että terveyden vuoksi pitäisi juoda litroja nestettä päivässä.
Täkäläinen olut on kuitenkin entsyymituote, ja kerettiläisesti rinnastaisin sen säilykkeisiin, kun luomuolueeseen verrattuna kemikaaleja siinä riittää.
Et siitä olotilasta ja paisumisesta eroon pääse, kuin juomisen lopettamalla, mikä on kyllä helpommin sanottu, kuin tehty.
Valinta on sinun. - Spriten voimalla
Tuskinpa täältä varmaa lääketieteellistä diagnoosia saat. Ei varmasti vielä hyvästejä tarvitse jättää, mutta todennäköisesti pikaisen hoidon tarpeessa olet, joten älä vitkastele. Mene vaikka heti sunnuntaina päivystykseen.
- Dr. Ötker
Eräs jo edesmennyt taiteilija sanoi aikanaan laihtuneensa 20kg kusemalla kun joutui sairaalaan maksavaivojensa tähden.
Kyllä ne nesteet ulos tulee kun alkoholi kaikissa muodoissa pois ja vedellä huuhtelee. Pientä liikuntaa ja kevyitä ruokia. Jos olo on silti scheisse niin mikä ettei kannata käydä korjaamollakin mutta tuskin sitä heti kättelyssä ihan romuna on jos tähän asti ei sen suurempia ongelmia ole ollut.- suurempii ongelmii
muuta ku et päätä särkee koko ajan ja et kusta ei tuu ja paisuu ja olo on ihan kamala.
mitä sitä turhaa lekurilta kysymään, jos kerta noin hyvin voi. sit vasta jo olo on scheisse ni sit vasta korjaamoon. voiha tohtuuri ja saaha sitä ihmine ittensä tappaa jos mieli tekkee. - Dr. Ötker
suurempii ongelmii kirjoitti:
muuta ku et päätä särkee koko ajan ja et kusta ei tuu ja paisuu ja olo on ihan kamala.
mitä sitä turhaa lekurilta kysymään, jos kerta noin hyvin voi. sit vasta jo olo on scheisse ni sit vasta korjaamoon. voiha tohtuuri ja saaha sitä ihmine ittensä tappaa jos mieli tekkee.Tarkoitin lähinnä aikaa ennen "mursukuuria", vai liekö sama jatkunut vuosikaudet. Tuskin, vastaan itse itselleni.
Pysyttelen kyllä edelleen kannassani siitä, että pöhötauti lähtee kotikonstein ajan kanssa. Kyllä kroppa kestää aika hyvin isompiakin kriisitiloja. Tietysti jokainen sen itse päätelköön milloin arvelee tilanteen olevan sen verran vakava että menee telakalle, tai ainakin turvautuu luotsiin.
- Enzian
ala juoda vettä nyt oikein reippaasti, eiköhän se kusi sieltä tule. Ryyppääminen kuivattaa kroppaa mahottomasti, pissaamattomuus on normaali ilmiö reilun kupittamisen jälkeen.
Vesijohtovettä tai hae Vissyä, jos se maistuu paremmin. Juo ainakin litran verran päivässä alkuun. Jos pissahommant ei ala toimia niin lekurille.
Mutta ei nyt sitä hautapaikkaa vielä tarvitse varata varmaankaan ;-)- Meinaan kun...
...raanavesikin on myrkyllistä jos sitä liikaa juo.
Ite olen huomannut että jo ennen kuin se alkaa käydä myrkylliseksi, niin se alkaa huonontaa oloa krapulassa, vaikka keho edelleen tarvitsisi nesteytystä.
Vissyn suolat ovat se avainsana, minkä ansiosta vissyä voi juoda ihan kuinka paljon vaan, eikä solut vedä hernettä nekkuun. :)
- Joops.
Saat vitamiineja, mutta ennenkaikkea alkaa sohhootus WC-pöntössä käymään, ja norsu/virtahepo-pöhötys laskee.
- Toinen kaljan kittaaja
Noinniin, jos on pitkänkin putken vetänyt ja sitten siinä rapuloi, niin voihan siinä vuorokausikin mennä ennenkun kusta alkaa tulla. Se on se nestehukka nääs.
Älä vielä heitä kirvestä kaivoon.- aloittaja
että tuli roima vähennys kaljanjuontiin. Perjantaina ja lauantaina sen 4-6 pulloo ja muut päivät ilman. Luojan kiitos aineenvaihdunta pelaa nyt normaalisti ja pöhöt on häipyny. Kiitän kaikkia osanotosta sillä parhaat neuvot tulee aina kokemuksesta eikä kirjojen luvusta.
- Näin on.
aloittaja kirjoitti:
että tuli roima vähennys kaljanjuontiin. Perjantaina ja lauantaina sen 4-6 pulloo ja muut päivät ilman. Luojan kiitos aineenvaihdunta pelaa nyt normaalisti ja pöhöt on häipyny. Kiitän kaikkia osanotosta sillä parhaat neuvot tulee aina kokemuksesta eikä kirjojen luvusta.
Tiedoksi sinulle vielä:
Maksa ilmoittaa ongelmistaan ja olemassaolostaan myös diureesin muodossa. Kun virtsaaminen sujuu hyvin, on maksakin vielä jossain kunnossa. Jos mitään ei tule, alkaa olla isohkoja ongelmia.
Neste kertyy elimistöön eikä tule virtsaamalla ulos, ei hikoamallakaan (sekin olisi hyvä).
Käväiseppä maksakokeissa, ihan uteliaisuuttasi.
- jooh.
joo olin viiknloppuna ottamassa ja seuraavana aamuna kävi koskemaan munuaisiin ja jalkalihkasiin mikä voi olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi832716On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole582634Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.702594Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä962547Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu882065Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl502012Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma1411866Joskus tulee niin
Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk511500Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve331459Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?161456