HP DV7-1090 ja blue-ray

Mikä suojaus (vai bugi?)on kyseessä, kun blue-ray leffan kuvan siirto HDMI-kaapelilla taulutelkkariin ei onnistu? Saan vain virheilmoituksen suojatusta materiaalista, joka ei toimi tällä kokoonpanolla.

Ilman HDMI-kaapelia samainen leffa toimii moitteetta. Myös lennossa heitetty kaapeli keskeyttää toiston.

Toistoon käytetään Quickplayn uusinta versiota.

Onko kuvan siirto läppäriltä televisioon siis mahdotonta?
5328
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

hieno drm-viritys. Mikki$otku on päättänyt ettei tuolla kokoonpanolla katsota hd-leffoja taulutelkkarista/projektorista/mistään ulkoisesta näytöstä.

Äänestä
  • No voi sun.

    Ja monet ostavat näitä blu-rayllä mainostettuja läppäreitä blu-ray soittimena oikealle kunnon näytölle, eli isolle littutelkulle tai tykille.

    Onko eroa katseluohjelmissa, vai onko tyystin Vistan syytä moinen???

    Äänestä

  • mitään lääkettä olemassa? Esim. Linux-osio, apuohjelma, ajuri tms.?

    Äänestä

  • vts00x kirjoitti:

    mitään lääkettä olemassa? Esim. Linux-osio, apuohjelma, ajuri tms.?

    ala pelittää heti kun alat katsoa leffaa ilman mikkisotkun asioihinpuuttumista. Siis Linuxilla. Tämä on tosin vain valistunut veikkaus.

    Äänestä

taas liian helppo, kun kysyin oikeasta paikasta (kiitos HP:n tekninen tuki!).

Näyttöä ei saa kloonata, vaan ainoastaan TV:ssa (yhdessä paikassa) saa näkyä kuva (Fn Fjotakin). Äänetkin sain HDMI:n kautta kuulumaan, kun älysin sammuttaa kokonaan sivupalkin nettiradion enkä vain vaimentaa sitä...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


vts00x kirjoitti:

Mikä suojaus (vai bugi?)on kyseessä, kun blue-ray leffan kuvan siirto HDMI-kaapelilla taulutelkkariin ei onnistu? Saan vain virheilmoituksen suojatusta materiaalista, joka ei toimi tällä kokoonpanolla.

Ilman HDMI-kaapelia samainen leffa toimii moitteetta. Myös lennossa heitetty kaapeli keskeyttää toiston.

Toistoon käytetään Quickplayn uusinta versiota.

Onko kuvan siirto läppäriltä televisioon siis mahdotonta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu