Kaikki alkaa

olla varattuja

ja perheellisiä. Olen yrittänyt pyristellä irti suhteesta, josta jaloilleen pääseminen tuntuu vaikealta. Nyt tuntuu, ettei elämäniloa ole. Olen katkera ja kateellinen perheellisille ja hyvässä parisuhteessa oleville. Tämä tuska myrkyttää mut. Yksi mies olisi, mutta hän on varattu. Musta tuntuu että oon häkissä pienessä elämässäni. Oli hiukan sekavaa tekstiä, mutta piti saada kirjotettua.

6

1231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanon sinulle et

      älä ajattele noin. Se parisuhde EI OLE onnellisuuden tae. Ihan oikeasti. On paljon sellaisia pariskuntia ja perheitä joissa asiat ovat ihan vinksin vonksin. Ajattele vaikka siltä kannalta et sinun on nyt paljon helpompi lähteä siitä suhteesta kun sinulle ei ole lapsia. Lasten kanssa se vois olla jo hankalampaa. Mut jos vanhemmat vain riitelee niin silloin se on ihan varmasti kaikille paras ratkaisu.
      Kokoahan nyt itsesi ja ajattele eteenpäin. Ala jo huomenna etsimään itsellesi omaa asuntoa ja järjestelemään muita tärkeitä juttuja. Alat elämään itsellesi, et muille. Mieti kuinka paljon paremmalta elämä voi tuntua ilman sellaista miestä jonka kanssa et tule edes toimeen. Elämässä on niin paljon muitakin asioita kuin vain parisuhde ja perhe. Ei muuta ku tsemppiä sinulle ja otahan neuvostani vaarin! :)

    • N..vm64

      en tiä jaksaako uskoa suhteeseen enää(eronnut, ihan kauniiksikin kehuttu olen)..pitäskö paneutua työlleen ja johonkin muuhun ko etsien olevinaan rakkautta jota ei koskaan eteen, oikeaa tuu.Mulla meni usko..ihastun monta kertaa, rakastun harvoin jalat maassa tyyppi ja tunne järkiihminen olen.Kunnollista miestä ei suomesta enää vaan yksinkertasesti löydy.Tiedän kyllä mitä hakisin.Uskaltasko ajatella ulkomaalaista miestä tuolta jostain usasta tai muualta.Sillä ihailen perheyhteisöllisyyttä usassa.Mies on se joka perheensä luotsaa.Löytäs vaan hyvän, naistenhakkaajat ei kiinnosta niil on vinoumia.K

      oita sä jaksaa aih.kirjottaja löydät vielä sen oikeen sinäkin kivaa syksyä

      • juakko 49

        kuule ja lue samalta se tuntuu miehestäkin kukaan vaan ei miehistä yleensä kirjoittele vaan vetää viinaa tai touhuaa jotakin muuta unohtaakseen ?? harva mies tääl kirjoittelee mitä on saanut kokea elämässään osaa ne naisetkin olla tosi kieroja nim kokemust on ja kun on putki näköinen ja uskoo kaikki onhan siinä kestämist voisinha kirjoitella vaik koko illan mut en yleisesti


    • ...liian tutun näköistä...

      Joudun melkein päivittäin seuraamaan samanlaista tilannetta hyvän ystäväni kohdalla, mutta koska Hän ei halua kuunnella, voin yhtä hyvin sanoa sanottavani Sinulle. Eroa, ja jatka elämääsi, katso eteenpäin. En tietenkään voi tietää millasissa piireissä elät, mutta suuntaa niiden ulkopuolelle. Maailmassa on vielä hyväsydämisiä ihmisiä. Voimia!

    • vastaava ajatus...

      Mulla oli tai on vastaava ajatus tilanteesta mutta , miksi tehdä asiasta ongelmaa jos jotain ei ole?

      Siis varmasti muiden elämä näyttää itsestä katsottuna mielenkiintoisemmalta kuin oma mutta niin ruoho on vihreempää aidan toisella puolella.

      Omassa tilanteessa mietin että olen seurustellut liikaa. Nyt viihdyn itsekseni ja ah mikä rauha =)

    • sama ongelma.

      Erosin ja olin kriisissä pitkän aikaa jo suhteen aikana. Elämä ei kuitenkaan mene käsikirjoituksen mukaan...Hauska viikonloppu exän kanssa ja menkat myöhässä...Huomenna menen ostamaan raskaustestiä. Exä ei halunnut lapsia suhteemme aikana. Nyt ääni kellossa muuttunut.:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      4714
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1712
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      287
      1576
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      74
      1524
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      245
      1395
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1160
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1141
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1099
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1054
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      1043
    Aihe