juotteko paljon kahvia?
itselläni menisi vaikka kuinka paljon jos sen sallisin, mutta yritän kuitenkin rajoittaa kahteen kuppiin päivässä koska:
a. kofeiini haurastuttaa luustoa
b. kaloreita on kuitenkin jonkun verran?
kysymykseni kuuluukin että paljon kahvissa oikeastaan on kaloreita. jotkut sanovat että ei yhtään, mutta esim finelissä lukee että n.2.5 kcal desissä.
miten itse arvoitte kahvin kalorit?
minua myös ihmetyttää se, että vaikka olen koko kesän syönyt vain 500-1000 kcal päivässä, ei painoni ole pitkään aikaan tippunut.
mittani ovat nyt 165/41
kahvista
6
2633
Vastaukset
- ------------------
kahvissa on minimaalisen pieni määrä rasvaa, ja sen takia esimerkiksi pannukahvia ei suositella juotavaksi suuria määriä (suodatinpaperi ei suodata haitallista kolesterolirasvaa pois joten se jää juomaan). tuo "energiamäärä" kahvissa on kyllä niin naurettavan pieni, että kehottaisin sinua olemaan ajattelematta asiaa. lisäksi kahvi on varmasti paljon vähäisempi haitta luillesi kuin alipaino.
haluaisin sanoa tuohon 500-1000 kcalin ruokavalioosi ja painonlaskuun että laihduttaminen on vähän kuin mäkeä alas vierivä kelkka. jos siinä on tavaraa niin se menee alas nopeaa: sitten kun tavaran määrä pienenee niin kelkka hidastuu koko ajan, kunnes pysähtyy.
suosittelisin kyllä sinua viemään kelkan tasaiselle maalle ja lastaamaan siihen tavaraa. hyvää tavaraa kuten lihaksia, luuntiheyttä, verta ja terveen elimistön.- ....
HYVIN SANOTTU! Lisää painoa meille luurangoille. Omat mittani ovat myös 165/41. Juon kahvia päivittäin liikaa, mutten silti lihoa. Harmi, koska yritän kovasti.
- ja joskus en ollenkaan
Mutta keskimäärin juon 5 kupillista presidentti kahvia päivässä, rasvattoman maidon kanssa. Sokeria? Ei kiitos.
- 007
Kiihdyttääkö kahvi aineenvaihduntaa vai hidastaa? Oon kuullu molempia väitteitä.
- se....
007 kirjoitti:
Kiihdyttääkö kahvi aineenvaihduntaa vai hidastaa? Oon kuullu molempia väitteitä.
kiihdyttää aineenvaihduntaa, juurikin sen kofeiinin takia. Kahvi on jopa terveellistä monien tutkimusten mukaan, samoin kuin tee, nautittuna 2-3 kuppia päivässä. Ja itse kahvissa ei ole kaloreita, ehkä 1 per kuppi, ne kalorit tulevat siitä mitä sen kahvin kanssa ottaa, esim maitoa.
- kahvimania
se.... kirjoitti:
kiihdyttää aineenvaihduntaa, juurikin sen kofeiinin takia. Kahvi on jopa terveellistä monien tutkimusten mukaan, samoin kuin tee, nautittuna 2-3 kuppia päivässä. Ja itse kahvissa ei ole kaloreita, ehkä 1 per kuppi, ne kalorit tulevat siitä mitä sen kahvin kanssa ottaa, esim maitoa.
o n juotzava..........
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja3462771Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?1201539Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul481370Mikä häpeä Haapaveden kaupungille
Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa57987Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan15984Tojotamies törttöili taas auton eteen
Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta27934Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo149898En sano tätä pahalla
Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm81898- 80888
Tiedättekö miksi mies on olemassa?
Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar205829