Mitä saan lukea?

pihalla??

Luen pääaineenani matikkaa yliopistolla ja mietin tässä juuri, että saanko lukea kemiaa, fysiikkaa, biologiaa tai esimerkiksi historiaa ihan yksittäisiä kursseja?

Jos saan, niin voiko niihin ilmoittautua ihan normaalisti netissä niin kuin ilmoittautuisin matikan kursseille? Vai pitääkö siitä ilmoittaa jollekin?

Ja onko joka periodissa pakko lukea matikkaa? Haluaisin nimittäin seuraavan periodin aikana lukea ihan yksittäisiä kursseja sieltä täältä (en matikkaa), jotta tietäisin jäänkö matikalle vai alanko lukea jotain ihan muuta.

Suuri kiitos kaikille :)

2

553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .........

      Tosi omaperäistä käyttää matemaattis-luonnontieteellistä ponnahduslautana lääkikseen. Historian kursseista tuskin on hyötyä sinne hakiessa tosin.

      • aloittaja

        No anteeksi jos käytän. Suoraan kun satuin tuonne pääsemään. Lääkikseen en ole vielä edes hakenut, kun sitä ei täällä Joensuussa edes ole, niin silloin olisi muutto yms. edessä. Ensi vuonna aion sitten hakea sinne.. Mutta ajattelin nyt ottaa kaiken hyödyn tästä vuodesta, jottei muuttokaan sitten ensi keväänä mene hukkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      82
      4525
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      85
      4391
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3749
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3453
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2967
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2744
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      15
      2673
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2053
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1738
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      98
      1280
    Aihe