Mitä saan lukea?

pihalla??

Luen pääaineenani matikkaa yliopistolla ja mietin tässä juuri, että saanko lukea kemiaa, fysiikkaa, biologiaa tai esimerkiksi historiaa ihan yksittäisiä kursseja?

Jos saan, niin voiko niihin ilmoittautua ihan normaalisti netissä niin kuin ilmoittautuisin matikan kursseille? Vai pitääkö siitä ilmoittaa jollekin?

Ja onko joka periodissa pakko lukea matikkaa? Haluaisin nimittäin seuraavan periodin aikana lukea ihan yksittäisiä kursseja sieltä täältä (en matikkaa), jotta tietäisin jäänkö matikalle vai alanko lukea jotain ihan muuta.

Suuri kiitos kaikille :)

2

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .........

      Tosi omaperäistä käyttää matemaattis-luonnontieteellistä ponnahduslautana lääkikseen. Historian kursseista tuskin on hyötyä sinne hakiessa tosin.

      • aloittaja

        No anteeksi jos käytän. Suoraan kun satuin tuonne pääsemään. Lääkikseen en ole vielä edes hakenut, kun sitä ei täällä Joensuussa edes ole, niin silloin olisi muutto yms. edessä. Ensi vuonna aion sitten hakea sinne.. Mutta ajattelin nyt ottaa kaiken hyödyn tästä vuodesta, jottei muuttokaan sitten ensi keväänä mene hukkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      200
      4128
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      241
      3304
    3. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      1
      2331
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      2245
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      85
      1933
    6. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1589
    7. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1236
    8. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1208
    9. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      15
      1188
    10. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1111
    Aihe