Hei,
löysin eilen valkoisia sieniä Tampereen läheltä. Tässä (heikohkoja) kuvia:
http://venko.net/naapuri/sienet/
Kasvupaikka oli harvaa, valoisaa sekametsää kasvava karikkeinen kaistale hiekkatien ja pellon välissä. Lähistöllä kasvoi ainakin känsätuhkeloita, mustarouskuja, monivyöseitikkejä ja muistaakseni joitakin tatteja. Näitä valkoisia sieniä oli siellä täällä ja tien toisella puolella lisää, yhteensä kymmeniä.
Sienet olivat aika ryhdikkäitä, lakin pinta melko vahva, (ainakin poudalla) nahkamainen. Lakkien muoto enimmäkseen herkkusienimäisen symmetrinen, ei epätasainen kuten esim. jauhosienellä. Vanhoilla yksilöillä lakin pinta halkeillut (ks. kuva).
Heltat valkoiset. Ei johteiset, ei kuitenkaan selvästi kolotyvisetkään.
Tuoksu ehkä jauhomainen, mutta olen aika huono sanomaan. Ei ainakaan kauhean voimakas tai yhtään epämiellyttävä.
Näistä mielestäni ei ole kysymys:
Heltat eivät ole johteiset, joten ei jauhosieni.
Lakki selkeästi kellertävä eikä liidunvalkoinen, joten ei nurmitupaskynsikäs.
Kevätkaunolakille väärä vuodenaika ja aika pohjoinen sijainti. Eri muotoiseltakin näyttää.
Erinäköinen jalka kuin malikoilla.
Ei isorusokas, koska ei kolotyviset heltat.
Itse veikkaisin jotain herkkusientä, mutta eikös herkkusienillä ole yleensä vaaleanpunaiset heltat?
Ideoita?
Mikä valkoinen sieni? (katso kuvat)
6
5503
Vastaukset 6
- nbr
Edellisen viestin listaan piti tietysti lisätä vielä käsitykseni siitä, että en usko kyseessä olevan valkokärpässieni. :) Jalassa ei ole nöyhtää eikä tuppea tyvessä. Eikä nuoret yksilöt olleet munanmuotoisia.
- täältä
Eipä tule mitään mieleen.. Laitappa http://www.velutipes.com/finnish.htm tuolle tyypille viestiä niin eiköhän selviä. Voit sitten myös kopsata vastauksen tänne.
- Aura*
Onpa kiinnostava ongelma. Herkkusieni ei kyseessä ainakaan ole, koska sen heltat ovat jo nuorella yksilöllä vaalean- tai harmaanpunertavat ja vanhemmiten ruskeat tai lähes mustat. Jotenkin sieni on valmuskan oloinen, miten olisi esim. silkkivalmuska? Otitko itiöpölynäytteen? Se auttaisi paljon tunnistuksessa.
- Valerian
Kovasti näyttäisi Retikkavalmuskalta. Maistoitko? Jos näin, niin ei se ihme ole että ne on sinne jätetty :D
- nbr
Sienentunnistusillassa sieni paljastui retikkavalmuskaksi, kuten jo veikkailtiinkin. Kiitokset.
- poltava maku
Pahanmakuinen sieni, jalkaan jää ruskehtava jälki jos sitä koskettaa. Tuoksuu retikalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1381530- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69936Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi276776- 68733
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56723- 37619
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7581- 60567
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33561