Mikä valkoinen sieni? (katso kuvat)

nbr

Hei,

löysin eilen valkoisia sieniä Tampereen läheltä. Tässä (heikohkoja) kuvia:

http://venko.net/naapuri/sienet/

Kasvupaikka oli harvaa, valoisaa sekametsää kasvava karikkeinen kaistale hiekkatien ja pellon välissä. Lähistöllä kasvoi ainakin känsätuhkeloita, mustarouskuja, monivyöseitikkejä ja muistaakseni joitakin tatteja. Näitä valkoisia sieniä oli siellä täällä ja tien toisella puolella lisää, yhteensä kymmeniä.

Sienet olivat aika ryhdikkäitä, lakin pinta melko vahva, (ainakin poudalla) nahkamainen. Lakkien muoto enimmäkseen herkkusienimäisen symmetrinen, ei epätasainen kuten esim. jauhosienellä. Vanhoilla yksilöillä lakin pinta halkeillut (ks. kuva).

Heltat valkoiset. Ei johteiset, ei kuitenkaan selvästi kolotyvisetkään.

Tuoksu ehkä jauhomainen, mutta olen aika huono sanomaan. Ei ainakaan kauhean voimakas tai yhtään epämiellyttävä.

Näistä mielestäni ei ole kysymys:

Heltat eivät ole johteiset, joten ei jauhosieni.

Lakki selkeästi kellertävä eikä liidunvalkoinen, joten ei nurmitupaskynsikäs.

Kevätkaunolakille väärä vuodenaika ja aika pohjoinen sijainti. Eri muotoiseltakin näyttää.

Erinäköinen jalka kuin malikoilla.

Ei isorusokas, koska ei kolotyviset heltat.

Itse veikkaisin jotain herkkusientä, mutta eikös herkkusienillä ole yleensä vaaleanpunaiset heltat?

Ideoita?

6

5282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nbr

      Edellisen viestin listaan piti tietysti lisätä vielä käsitykseni siitä, että en usko kyseessä olevan valkokärpässieni. :) Jalassa ei ole nöyhtää eikä tuppea tyvessä. Eikä nuoret yksilöt olleet munanmuotoisia.

    • täältä
    • Aura*

      Onpa kiinnostava ongelma. Herkkusieni ei kyseessä ainakaan ole, koska sen heltat ovat jo nuorella yksilöllä vaalean- tai harmaanpunertavat ja vanhemmiten ruskeat tai lähes mustat. Jotenkin sieni on valmuskan oloinen, miten olisi esim. silkkivalmuska? Otitko itiöpölynäytteen? Se auttaisi paljon tunnistuksessa.

    • Valerian

      Kovasti näyttäisi Retikkavalmuskalta. Maistoitko? Jos näin, niin ei se ihme ole että ne on sinne jätetty :D

    • nbr

      Sienentunnistusillassa sieni paljastui retikkavalmuskaksi, kuten jo veikkailtiinkin. Kiitokset.

      • poltava maku

        Pahanmakuinen sieni, jalkaan jää ruskehtava jälki jos sitä koskettaa. Tuoksuu retikalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3854
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2458
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1809
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1497
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1459
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1238
    Aihe