Semi saa kriisiapua

Semi on kertonut joutuneensa poliisin uhkailemaksi.

- Tietyt asiat ovat pelottaneet minua ja kollegoitani. Olemme saaneet kriisiapua ja saamme sitä edelleen, Espoon kihlakunnansyyttäjä Marianna Semi kertoo Hufvudstadsbladetille.

Hän kieltäytyi tekemästä rikosilmoitusta uhkailusta, mutta apulaisvaltakunnansyyttäjä Jorma Kalske määräsi tapauksen kuitenkin tutkittavaksi.

- Se on hyvä asia, että koko tämä krp:n epäiltyjen toiminta ylipäätään poliisina ja muutenkin tutkitaan ja katsotaan, onko oikein, että he ovat käyttäytyneet niin kuin ovat käyttäytyneet, Semi kommentoi perjantaina.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200809078226365_uu.shtml
7385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jos asiat päästetään julkisuuteen eikä paineta villaisella. En ihmettele vaikka Semi saakin kriisiapua. Hänelle asia on varmasti vakava. Kyseessä on koko ura sekä uskottavuus. Olisi annettu hänen hoitaa tutkinta loppuun. Sen sijaan hänet viskataan sivuun ja toinen määrätään paikalle.

Uhkailusta tiedetty jo aikaisemmin Kalskeen virastossa.. Nyt oli hyvä syy siirtää Semi syrjään. Selityksiä varmaan löytyy ja on tulossa. Lopputulos ehkä se, että Semi leimataan "neuroottiseksi" naiseksi ja mitään uhkailuja ei TIETENKÄÄN ole olemassa.

Äänestä

syyttäjäksi. Tieto luo tuskaa ja nyt hän joutuu epäilemään aina myös poliisien puheita ja rehellisuuttä. Mikäli semi on ennen uskonut poliisien hyvyyteen ja oikeudenmukaisuuteen niin tuskin enää siihen ikinä pystyy. Tämä voi asiaansa uskovalta ja rehellisyyteen pyrkivältä ihmiseltä viedä motivaation työhön.

Koska en tunne semiä niin tämä on tietenkin pelkkää spekulointia ja siksi kirjoitan nimenkin pienellä.

Juuri tälläisistä henkilökohtaisista kokemuksista poliisista luottamus poliisiin on hiipunut myös monella muulla. Myös minulla.

Äänestä

Niin unohdin, ne jotka kärsivät syyttömästi joutuessansa lukemaan ja kuulemaan tehneensä jotain mitä eivät ole tehneet eivät saa kriisiapua. Paitsi minä, joka kävelin kysymään työterveydenhuollosta pidättekö minua täysijärkisenä.....Sillä avulla sitten jaksaakin taas jonkin aikaa...

Syyttäjäkunta ei yhtään ajatele millä rasitetaan terveydenhuollon henkilökuntaa jälleen kerran. Toisilla on elämässä oikeita kriisejä: kuten sairastat tappavaa tauti, kuolet tässä muutamassa kuukaudessa yms.


Totuus on että laki laittomasta uhkauksesta ei toimi elleivät asianomistajat pysy totuudessa...tämä on huono laki:
- perustellusta syystä työ- ja harrastusvälineitä kantavat ovat helppo uhriryhmä
- ahdistuspotilaat, temporaalilohkon epileetikot yms. eivät pysty lain edellyttämään käytökseen
- jutulla voi torjua oikeutettuja juridisia vaatimuksia väittämällä toista uhkaajaksi
jne

Äänestä
  • "kovempi jätkä" kun ei ole vielä jäänyt sairaslomalle kuten eräät huumepollarit.

    Äänestä

  • näyttää olevan kirjoitti:

    "kovempi jätkä" kun ei ole vielä jäänyt sairaslomalle kuten eräät huumepollarit.

    hän ei ole vielä tajunnut kertoa lääkärille tarvitsevansa palkallista sairaslomaa

    Totta kai tämä juttu nyt sitten on niin kamala että lääkärin pitää kirjoittaa jokaiselle syyttäjälle sairaslomaa vähintään 2 viikkoa.

    Äänestä

ja julkisuuden kipeä!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä

Uhattu, että jos tekee rikosilmoituksen niin...

Kun asiaa oikein pohtii niin ihmisellä joka joutuu viranomaisten uhkailun ja vainon kohteeksi ei ole muuta vaihtoehtoa kuin lähteä maanpakoon ja hakea turvapaikkaa jostain toisesta maasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Poliisitkusessa kirjoitti:

Semi on kertonut joutuneensa poliisin uhkailemaksi.

- Tietyt asiat ovat pelottaneet minua ja kollegoitani. Olemme saaneet kriisiapua ja saamme sitä edelleen, Espoon kihlakunnansyyttäjä Marianna Semi kertoo Hufvudstadsbladetille.

Hän kieltäytyi tekemästä rikosilmoitusta uhkailusta, mutta apulaisvaltakunnansyyttäjä Jorma Kalske määräsi tapauksen kuitenkin tutkittavaksi.

- Se on hyvä asia, että koko tämä krp:n epäiltyjen toiminta ylipäätään poliisina ja muutenkin tutkitaan ja katsotaan, onko oikein, että he ovat käyttäytyneet niin kuin ovat käyttäytyneet, Semi kommentoi perjantaina.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200809078226365_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu