Rokotusvaivoista

Moikka!

Meillä tytön eka rokote (siis injektio) luvassa ensi perjantaina.

Millaisia oireita ja millä aikavälillä rokotteista on tullut? Eli jos meillä tärkeää menoa sunnuntaina, kannattaako rokotuspäivää siirtää? Tuleeko vaivat heti vai parin vuorokauden päästä? Kuinka kauan kestävät?

Kiitos taas vastaamaan vaivautuville! ;-)
5235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

jotkut eivät edes saa mitää oireita, joilaan taas melkosia. Meillä oli kaks päivää yhtä huutoa, ja ajattelin jo että se on sairaalaan lähtö, kun kuumetta oli ja oireili ja oli kipeenä. Pelästyin hirveesti. Se olikin sitten viimeinen piikki meidän perheessä, ja päätin, että kenellekään ei tuoteta tuollasta tuskaa yhtään enempää enää. Olin aivan järkyttynyt, kun hoitajat aina vaan puolustelee että vähän voi olla arka ja punottaa, mutta meillä se oli yksi elämämme hirveimmistä päivistä. Se ei ollut pientä punotusta vaan naama punaisena kivusta huusi. Siinä itki jo äiti ja isäkin! Tuollasista sivuvaikutuksista ei puhuta sanaakaan, ne peitellään. Kummallista kyllä.

Nyt ovat lähde kakskymppisiä eikä ketään ole pistetty, ja hyvin ollaan pärjättä ilman niitäkin!

Äänestä

Meillä typy oli vähän uneliaampi kuin normaalisti, ei mitään muuta.


:)

Äänestä

mitään oireita!! Rokotuksen antaminenkaan ei tuntunut missään. Ainut mikä vauvaa tilanteessa hermostutti oli se, kun häntä pidettiin paikoillaan. =)

Eli meille ei tullut mitään jälkioireita.

Äänestä
  • Sekä 3kk että 5kk piikistä tuli kuume samanapäivänä oli kärttynen ja väsy. Pistoskohdan aristus katosi nopeasti. Eka piikistä poika itkaisi vähän, toisesta ei sanonut mitään. Vaikka oireita voi tulla niin ei ne tauditkaan mukavia ole joita vastaan rokotetaan.

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    Sekä 3kk että 5kk piikistä tuli kuume samanapäivänä oli kärttynen ja väsy. Pistoskohdan aristus katosi nopeasti. Eka piikistä poika itkaisi vähän, toisesta ei sanonut mitään. Vaikka oireita voi tulla niin ei ne tauditkaan mukavia ole joita vastaan rokotetaan.

    ja kiukkuinen oli rokotuspäivänä. Annoin illasta särkylääkettä ja yö nukuttiin hyvin eikä enää seuraavana päivänä ollut mitään.
    Oireet rokotuksesta voi tulla parin tunnin-kolmen päivän päästä rokotuksesta ja oireina tosiaan kuume, kiukkuisuus, pistoskohdan punoitus, patti pistoskohdassa jne.. Toisille tulee tosiaan pahempiakin oireita.

    Sitten, kannattaa ottaa selvää rokotuksista/haitoista ja hyödyistä ja miettiä sitten antaako pistää lastansa. Meidän pojulle ei välttämättä oteta enää rokotuksia, ihan siitä syystä kun en usko rokotteiden suojaavan taudeilta, joita vastaan rokotetaan. Tautikannat kuitenkin muuttuvat ajanoloon ja koskahan rokotuksia on päivitetty nykyisiä kantoja vastaavaksi (liekkö koskaan?)...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kardemummakahvi kirjoitti:

Moikka!

Meillä tytön eka rokote (siis injektio) luvassa ensi perjantaina.

Millaisia oireita ja millä aikavälillä rokotteista on tullut? Eli jos meillä tärkeää menoa sunnuntaina, kannattaako rokotuspäivää siirtää? Tuleeko vaivat heti vai parin vuorokauden päästä? Kuinka kauan kestävät?

Kiitos taas vastaamaan vaivautuville! ;-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu