Vikojen vika Corollassa

Auto on Corolla diesel vm-96 2,0.Kylmänä käynnistyy hyvin mutta kun pysäyttää lämpimänä niin ei starttaa ollenkaan ennenkuin on jäähtynyt.Onko siellä jokin anturi joka mittaa moottorin lämpötilaa ja siinä vika.Jos kylmän moottorin pysäyttää niin käynnistyy mutta kun moottorin lämpö noussut niin ei enää starttaa ennenkuin on jäähtynyt.
21031
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minulla on samanlainen auto mutta enpä tiedä mikä vois olla syynä.Onko lämpötila-anturi viallinen

Äänestä

Arvelisin syyksi vioittunutta jäähdytysnesteen lämpötila-anturia. Itselläni tosin on VW Bora, joka on muuten toiminut hyvin, mutta tuon juoduin kerran uusimaan. Ihmettelin kun lämpimänä auto ei starttaa, vaan ainoastaan kylmänä.

Merkkiliikkeessä vaihdettuna maksoi töineen päivineen noin 40 euroa, joten tuskin Toyotallakaan kovin kallis voi olla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


corollisti kirjoitti:

Auto on Corolla diesel vm-96 2,0.Kylmänä käynnistyy hyvin mutta kun pysäyttää lämpimänä niin ei starttaa ollenkaan ennenkuin on jäähtynyt.Onko siellä jokin anturi joka mittaa moottorin lämpötilaa ja siinä vika.Jos kylmän moottorin pysäyttää niin käynnistyy mutta kun moottorin lämpö noussut niin ei enää starttaa ennenkuin on jäähtynyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu