Mitä on epoksi?

Paljon olen lukenut epoksin käytöstä mutta on silti epäselvää että mitä se epoksi on?
Miten sillä pinnoitetaan puuta tms.
Poikasena rakensin vaneriveneen jossa liimana käytin Tammer F3 liimaa ja se on kestänyt kohta 40 vuotta. Onko se epoksia vai onko jotain vieläkin vahvempaa.
Rakentelussa on ollut vuosikymmenten tauko ja käsitteet ovat epäselvät. Nyt eläkkeellä olisi aikaa rakennella jotain veneilyyn liittyvää mutta kun ei tiedä nykyaineista mitään.
36124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ei se ihmeellistä luulisi olevan, on kaksikomponenttia ja telataan kuin maali puuhun.epoksia käytetään kylläki ennemmän muoviveneissä on lujempaa kuin ns, norrmaali hartsi..

Äänestä
  • Noin äkkiseltään wikipediasta selviää jotain epoksien kemiasta, jos sitä kieltä ymmärtää. Hartseja on useammanlaisia, päätyyppien erona nimenomaan kemia. Tammer F3 oli resorsinoliliima, siis juuri liimana käytetty. Ja aivan pätevä puuliima olikin, kestää varmaan vielä 40 v jälkeenkin.

    Se mistä edellisessä puhuttiin "normaalina hartsina", on sitten polyesteripohjaista. Tavallisin käyttötapa lasikuidun sideaineena lujitemuovissa, mutta myös pinnoitteena. Huonoja ominaisuuksia veneenrakennusmateriaalina on se, ettei se kestä merivettä, eikä auringonvaloa. Eikä ole täysin vesitiivistäkään, vaan päästää kosteutta rakenteeseen ilman lisäsuojaa.

    Epoksipohjalta voidaan tehdä kuiturakenteiden sideainetta, liimoja ja pinoitteita. Hartsien lujuusominaisuudet ovat hieman parempia kuin polyesterillä, mutta oleellisempaa on täysi vesitiiveys. Siksi epoksimaaleja käytetään myös sen "tavallisen hartsin" suojana vesirajan alapuolella. Puun liimauksessa epoksit ovat syrjäyttäneet vanhemmat resorsinolit.

    Edellä olevasta käy jo selville, että epoksien maailma on laaja, eikä koko kuva mahdu näihin raameihin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-hölmöläinen- kirjoitti:

Paljon olen lukenut epoksin käytöstä mutta on silti epäselvää että mitä se epoksi on?
Miten sillä pinnoitetaan puuta tms.
Poikasena rakensin vaneriveneen jossa liimana käytin Tammer F3 liimaa ja se on kestänyt kohta 40 vuotta. Onko se epoksia vai onko jotain vieläkin vahvempaa.
Rakentelussa on ollut vuosikymmenten tauko ja käsitteet ovat epäselvät. Nyt eläkkeellä olisi aikaa rakennella jotain veneilyyn liittyvää mutta kun ei tiedä nykyaineista mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu