Nyt tarttis saada vinkkejä!!!
Minulla On Nekaf M38A1 jeeppi.
Eli siis Willyksen jeepin hollantilainen lisenssituote.
Auto on melkein täysi jenkki 24% eurooppalainen. nyt kun vaan tietäis mitkä osat. (Auton jenkkiosat tulivat willyksen tehtaalta jenkeistä kokoonpanolinjalle hollantiin) kyseessä ei siis ole "kiina" kopio. vaan tuolla 24% pyrittiin pitämään Hollannin teollisuutta pystyssä.
Nyt Pitäisi saada museokilpiin!
Pitkääkö minun nyt tuhota auton identiteetti vaikka esimerkiksi kittaamalla peittää palvelusaikana saadut muistot. Voiko jättää ns karheaksi vai pitääkö kiillottaa peiliksi.
Olisiko kellään kokemusta ko. autosta tai sen sisarmalleista (Nekaf) Tai sen jenkki serkuista Willyksen vastaavista malleista M38A1 tai CJ5
M38A1
3
517
Vastaukset
- Mobilisti-39
Museorekisterissä olevan auton tulee olla kuin uusi. Sinun pitää siis luonnollisestikin korjata kaikki autossa olevat kolhut ja ruhmut, muuten se on vain vanha romuauto, ei arvokas museoauto.
Monilla itseään museoautoharrastajina pitävillä on kummallinen käsitys siitä, että auton ikä saisi näkyä museoautossa. Tämä on täysin virheellinen käsitys. Museorekisterin tarkoituksena ei ole säilyttää hunokuntoisia autoja hunokuntoisina, vaan alkuperäiseen loistoonsa entisöitynä.- Nekaf
Kyseessä on sotilasajoneuvo niin kuin tuo M- tunnus vihjaa.. Eli siis maanpuolustuksessa käytettävä erittäin tärkeä kulkuneuvo. Valmiina tositoimiin kun tarve vaatii, eikä mikään munanjatke.
Kyseessä ei ole mikään läpimätä raato pelto-ojassa, vaan armeijan palvelukesta eläkkeelle jäänyt veteraani,lähes alkuperäisessä kunnossaan.
Kyseessä olevan ajoneuvon henkeen ei kuulu olla loistokas. Pakkeli ja muu kaikki turha ei kuulu tähän autoon. Eikä myöskään ruoste.
Tietysti on eri asia jos auto on suunniteltu herättämään huomiota. Silloin sen kuuluu kiiltää ja olla huomiota herättävä, kuin tehtaalta. Se auto on tehty vain uudelleen uudeksi, siis nykyuudeksi, alkuperäisasu se ei enää ole. On hieman makuasia, kumpi on originaalia: Kulunut alkuperäisasu, vai entisöity asu, joka on kuitenkin tämän päivän materiaaleista tehty...... Ajan patina kuuluu tietynlaisten ajoneuvojen henkeen. Ja tuo museorekisteröinti nyt ei tietysti muutenkaan ole mikään välttämättömyys, jos autolla oikeasti ajaa meinaa.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t947793- 374117
- 483670
- 2533318
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as442898Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna222827Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402772- 462653
- 1462650
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292599