Asunto-osake yhtiössä häirikkö

Terve, kaikille!

Miten toimia kun pienessä taloyhtiössä on henkilö joka terrorisoi jokaista helvetin asiaa, tekee itse mitä haluaa mutta vaatii toisilta kaikein maailman asioita ? Henkilö on taloyhtiön osakas.

Eli onko laissa määritelty kohtaa, missä tällainen häirikkö voidaan poistaa, joka toiminnallaan heikentää muiden elämistä ja elämänlaatua.
(huutaa kokouksissa, huutaa asioistaaan pihalla, asentelee itse aitoja, yms. Mutta valittaa toisten tekemisistä)

Voidaanko osakaalta muuten evätä yhtiökokouksiin tai hallituksen kokouksiin pääsy ?
51119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Niin,eikös jossain yhtiökokouksessa voi asian käsitellä ja jos kaikki samaa mieltä että häiriköstä päästävä,niin silloinhan se on sama kuin häätö,jolloin osakas joutuu myymään asuntonsa.Tai,olen kuullut myös tapauksista joissa asukkaasta halutaan eroon..hallitus päättää häädötä ja taloyhtiö ostaa osakkaan asunnon.Näissä tapauksissa yhtiön hallituksen oltava yhtämieltä,tai ainakin hallituksen enemmistön...

Äänestä
  • Mistä näitä idiootteja sikiää, jotka luulevat että haltuunotettava huoneisto täytyisi(tai on edes mahdollista) ostaa yhtiölle.Häädöstä ei päätä mikään hallitus tai yhtiökokous vaan se päätös tulee käräjäoikeudesta, kun sellaista sieltä haetaan riittävin perusteluin.

    Äänestä

Voin kertoa kokemuksen syvällä rintaäänellä kymmenen vuoden kärsimyksien jälkeen pienen yhtiön asukkina, että jos kuvailemasi kaltaisesta tyypistä haluaa eroon siihen ei ole minkäänlaisia keinoja jos yhtiöstä ei löydy yhdenmukaista tahtoa hänen eliminoimisekseen. Aina löytyy pienestäkin sakista hankalan naapurin kaveri, joka puoltaa häntä tai joku toinen naapuri ihmisyyden nimissä suostuu vain kestämään paremmin kuin muut.

Voit opetella suhtautumaan häneen välinpitämättömästi. Sillä on yleensä tehokkain vaikutus, koska jos provosoidut hänen käytöksensä vuoksi se tyydyttää hänen huomionhaluaan.Esimerkkisi voi kannustaa myös muita samaan, jolloin naapurisi ei ihan heti keksi keinoja olla hankala. Kokouksessa voit kuunnella tyynesti hänen kiljumistaan ja todeta sen jälkeen, että mihinkäs me jäätiinkään sekä jatkaa ikään kuin naapurisi ei olisi edes olemassa.

Luvattomat aidat saa ottaa pois siinä kiun ne on laitettukin. Siittä vaan irrottelemaan. Jos ihmettelee, niin ilmoita että luulit kyseessä olevan joku yhtiön uusi juttu laina-aidoista ja aattelit ne siirtää nyt omaan käyttöösi.Ole siis yhtä tyhmä!

Äänestä

Meidän OY naapuri aidatti narulla omaa piha kaupungin omistama aluetta, ovesta eteen noin yli 20m,(talon takana vain puisto ,ei muita taloa ) haluan kysyä, montako neliötä kuulua rivitalon tontille lain mukana, en löytänyt kauppasopimuksessa,

Kyllä, kävelen narun ylitse , muilla on oikeus ,että minä ja kaikki muut ihmiset voivat kävellä kaupungin alueella vapaasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Reino kirjoitti:

Terve, kaikille!

Miten toimia kun pienessä taloyhtiössä on henkilö joka terrorisoi jokaista helvetin asiaa, tekee itse mitä haluaa mutta vaatii toisilta kaikein maailman asioita ? Henkilö on taloyhtiön osakas.

Eli onko laissa määritelty kohtaa, missä tällainen häirikkö voidaan poistaa, joka toiminnallaan heikentää muiden elämistä ja elämänlaatua.
(huutaa kokouksissa, huutaa asioistaaan pihalla, asentelee itse aitoja, yms. Mutta valittaa toisten tekemisistä)

Voidaanko osakaalta muuten evätä yhtiökokouksiin tai hallituksen kokouksiin pääsy ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu