Kausi alkaa perjantaina. Olisko mahdollisuuksia liigaan?
Jukurit
13
1647
Vastaukset
- ei ei
Ei.
- FGHJKLLÖHGFGHJKLKJHGFGHJ
kysymys kuuluu onko ämpeestä kolmoseen on on on on
jippii
- onnekas ex-mikkeliläinen
jukureilla ei ole pienintäkään mahdollisuutta liigaan... tuntuu että nykyaikana liigassa on muutenkin pari liian heikkoa joukkuetta jotka voisivat tulla mestikseen nöyryyttämään jukureita ja muita mestisjoukkueita.
- junnu
eiköhä pietä se Mikkeli vaa mestis kaupunkina, eikä minnekkää SM-liigaa hamuta... Koska ei ne Jukurit siel kuitenkaan pärjää. Ollaa ylpeitä niistä mestiksessä.
- Kärppä-fani
Olen mielenkiinnolla seurannut tätä mikkeliläisten "vouhotusta" noususta SM-liigaan.
Herää kysymys millä eväillä Jukurit tulisi pärjäämään siellä.
Ensinnäkin puiteethan on ihan ok toki hallissa tarvitaan remonttia että saadaan siitä liigakelpoinen.
Toiseksi raha,mistä Jukurit saa sen tarvittavan rahasumman. Ei sitä Toivakan perstaskusta niin paljoa löydy. Sponsoreita täytyy saada lisää ja millä niitä saadan. Menestyksellä ja tuotteella jolla on menestymisen mahdollisuudet. Onko Jukurit sitä??
Sitten yleisömäärät. En jaksa uskoa, että liigaan nousu toisi kovinkaan paljoa enemmän katsojia alkuhuuman tasaannuttua. 1200 henkeä/peli ei ole kovinkaan paljoa mestiksessäkään saati sitten liigassa.
Tällä hetkellä en ole täysin tyytyväinen Kärppien esityksiinkään, mutta tuotteena olen. On isot sponsorit ja rahaa käytettävissä paljon.
Kärpät ottaa sen pelaajan kenet haluaa, ei sen ketä saa.
Pääsihän sinne kaksi ex- Jukuriakin tälle kaudelle.
Mielestäni Jukurien tulisi pysyä Mestiksessä ja kasvattaa liigakelpoisia pelaajia muille seuroille.- vähän väärää tietoa...
Tämän päivän L-S:ssa Toivakka otti esiin urheiluseuran työllistävän vaikutuksen. Hän vertasi asiaa myös muun yritystoiminnan tukemiseen.
Ensinnäkin, käytännössä kaikki yritystuet (koskee myös yhteisöjä) ovat harkinnanvaraisia. Merkittävin myöntökriteeri on toiminnan kannattavuus. Liigatason jääkiekkojoukkeet ovat lähes järjestään tahkoneet suuria tappioita.
Toiseksi, julkiset tuet (valtio ja kunta) ovat pääosin suunnattu business-to-business -tyyppisille yrityksille. Ja vielä sellaisille, jotka myyvät tuotteitaan seutukunnan ja maakunnan ulkopuolelle. Jokin jäähalliravintolan rakentaminen ei ole sellaista tuettavaa toimintaa.
Huolestuttavinta Toivakan kirjoituksissa on se, ettei lähtökohtana ole juurikaan ollut se järkevin polku : hyvän junioritoiminnan kehittämiseen panostaminen ja sitä kautta myös edustustasolla pärjääminen. Tuo polku toisi myös katsojia ja sponsoreita mukaan. Ei nykyinen farmijoukkuekäytäntö.
- EiNePärjääKuitenkaa
Dippaadaa. Zuppaaduu. Ja sillä lailla!
- Anonyymi
5 perättäistä tappiota niin ketä enää kiinnostaa jääkiekko? tori parempaan
käyttöön .- Anonyymi
Hölömö! Ei sitä toria ole rakennettu jukureita varten.
- Anonyymi
Kyllä se on ihan siinä ja tässä että miten käy. Voipi olla parempi jos kestää Mestiksessä.
- Anonyymi
Vuoden päästä takaisin tuttuun mestikseen.
- Anonyymi
Vaikka nousisi liigaan, ei pärjää siellä.
- Anonyymi
Höpö höpö
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2714687Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442857Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k292841Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761801Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061654Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151180