Kausi alkaa perjantaina. Olisko mahdollisuuksia liigaan?
Jukurit
13
1659
Vastaukset
- ei ei
Ei.
- FGHJKLLÖHGFGHJKLKJHGFGHJ
kysymys kuuluu onko ämpeestä kolmoseen on on on on
jippii
- onnekas ex-mikkeliläinen
jukureilla ei ole pienintäkään mahdollisuutta liigaan... tuntuu että nykyaikana liigassa on muutenkin pari liian heikkoa joukkuetta jotka voisivat tulla mestikseen nöyryyttämään jukureita ja muita mestisjoukkueita.
- junnu
eiköhä pietä se Mikkeli vaa mestis kaupunkina, eikä minnekkää SM-liigaa hamuta... Koska ei ne Jukurit siel kuitenkaan pärjää. Ollaa ylpeitä niistä mestiksessä.
- Kärppä-fani
Olen mielenkiinnolla seurannut tätä mikkeliläisten "vouhotusta" noususta SM-liigaan.
Herää kysymys millä eväillä Jukurit tulisi pärjäämään siellä.
Ensinnäkin puiteethan on ihan ok toki hallissa tarvitaan remonttia että saadaan siitä liigakelpoinen.
Toiseksi raha,mistä Jukurit saa sen tarvittavan rahasumman. Ei sitä Toivakan perstaskusta niin paljoa löydy. Sponsoreita täytyy saada lisää ja millä niitä saadan. Menestyksellä ja tuotteella jolla on menestymisen mahdollisuudet. Onko Jukurit sitä??
Sitten yleisömäärät. En jaksa uskoa, että liigaan nousu toisi kovinkaan paljoa enemmän katsojia alkuhuuman tasaannuttua. 1200 henkeä/peli ei ole kovinkaan paljoa mestiksessäkään saati sitten liigassa.
Tällä hetkellä en ole täysin tyytyväinen Kärppien esityksiinkään, mutta tuotteena olen. On isot sponsorit ja rahaa käytettävissä paljon.
Kärpät ottaa sen pelaajan kenet haluaa, ei sen ketä saa.
Pääsihän sinne kaksi ex- Jukuriakin tälle kaudelle.
Mielestäni Jukurien tulisi pysyä Mestiksessä ja kasvattaa liigakelpoisia pelaajia muille seuroille.- vähän väärää tietoa...
Tämän päivän L-S:ssa Toivakka otti esiin urheiluseuran työllistävän vaikutuksen. Hän vertasi asiaa myös muun yritystoiminnan tukemiseen.
Ensinnäkin, käytännössä kaikki yritystuet (koskee myös yhteisöjä) ovat harkinnanvaraisia. Merkittävin myöntökriteeri on toiminnan kannattavuus. Liigatason jääkiekkojoukkeet ovat lähes järjestään tahkoneet suuria tappioita.
Toiseksi, julkiset tuet (valtio ja kunta) ovat pääosin suunnattu business-to-business -tyyppisille yrityksille. Ja vielä sellaisille, jotka myyvät tuotteitaan seutukunnan ja maakunnan ulkopuolelle. Jokin jäähalliravintolan rakentaminen ei ole sellaista tuettavaa toimintaa.
Huolestuttavinta Toivakan kirjoituksissa on se, ettei lähtökohtana ole juurikaan ollut se järkevin polku : hyvän junioritoiminnan kehittämiseen panostaminen ja sitä kautta myös edustustasolla pärjääminen. Tuo polku toisi myös katsojia ja sponsoreita mukaan. Ei nykyinen farmijoukkuekäytäntö.
- EiNePärjääKuitenkaa
Dippaadaa. Zuppaaduu. Ja sillä lailla!
- Anonyymi
5 perättäistä tappiota niin ketä enää kiinnostaa jääkiekko? tori parempaan
käyttöön .- Anonyymi
Hölömö! Ei sitä toria ole rakennettu jukureita varten.
- Anonyymi
Kyllä se on ihan siinä ja tässä että miten käy. Voipi olla parempi jos kestää Mestiksessä.
- Anonyymi
Vuoden päästä takaisin tuttuun mestikseen.
- Anonyymi
Vaikka nousisi liigaan, ei pärjää siellä.
- Anonyymi
Höpö höpö
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986158KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495627Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei572663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072078Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071788- 1251734
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801277- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331038