KALASTUS:

MuualtaMuuttanut

Olisi kiva tietää, missä täällä Salon seudulla voi kalastaa: onki/virveli ja hauki/ahven mielessä.

Kiitos kaikista vastauksista...

11

9885

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ymmärrä tällasta asiaa

      mua alkoi hymyilyttää kun luin kysymyksesi. olet yhtä viaton kuin minä aikoinaan.
      Olen itsekkin aikoinaan muuttanut Saloon ja kyselin silloinkin vastaavanlaisia kysymyksiä koska nämä asiat olivat olleet minulle tärkeitä ja uutena salolaisena olin arka ja tietämätön paikkakunnan sioista.
      No, vastauksia ei ole tullut vieläkään vaikka olen kyselyt useammalta ihmiseltä muualtakin kuin täältä. Ilmeisesti salolaisia ei kiinnosta luonto ja viihdykkeet joita luonnosta saa. täällä palstalla olijat ovat pääasiassa valittajia, ei heitä kiinnosta ko.asiat tai neutraalit/asialliset keskustelut. Jos olisit asettanut kysymyksesi et "asun tupurissa ja tulin töihin nokialle, onko salossa mahdollista vapaa-aikana kalastaa ja missä?" sais vastauksia jossa haukutaan nokia ja tupuri.. ei puhuttais kalasta mittää :)
      näin se vaan täällä menee..eikä voi mittä.. vanha sanonta " maassa maan tavoilla" ei auta ku sopeutua.
      nykyisin itse toimisin niin, et ottaisin ihan rohkeesti yhteyttä Salon kaupunkiin es. matkailu puolelle tai ympäristöpuolelle ja kysysin.. jos ei tuu vastausta niin vaatisin ohjaamaan henkilölle joka TIETÄÄ!!
      nyt, tästä viestistä saan todennäköisesti jonkun tyhmääkin tyhmennän vastavedon kuten palstalla on tapana.

      • ...

        Särkisalo on ihan hyvä paikka sieltä löytyy paikkoja kalastaa ihan rannalta. Taalintehtaalla on hyvät kalavedet, mutta vaatii mielestäni veneen.

        PS.Tai katsele kartasta missä tie menee rantaan ja eikun koittamaan (ei tietenkään kenenkään mökin rantaan).


    • joitain ainakin

      Lähimmät on joet Salossa ja Halikossa ja Vuohensaari. Teijon retkeilyalueella Saha-, Hamari- ja Puolakkajärvi. Matildanjärvessä täytyy maksaa erikseen, sinne on istutettu kaloja. Itellekkin on epäselvää miten noi muut järvet ja merialueet joissa voi tarvita jotain muitakin lupia kuin läänikohtainen kalastuksenhoitomaksu.

      • perniösalo

        Teijon retkeilualueen keskus on matildajärven rannalla, eli sieltä varmaan saa opastusta, karttoja, tietoa ja kalalupia.


    • kalastaja

      hah, ihan ongella vaan.

      Muutama paikkavinkki:

      Kiskossa:
      *kirkkojärvi (yleinen rantako tms) en tiiä mut hyvin syö pikukalat.

      *salo-inkoo sillanalta tulee kaislikosta ties mitä pyrstökkäitä

      *Perniön joen sillanalta lähtee kans kalaa mukaan

      *Kemiönsaarella moniakin kalapaikkoja kun rantaviivaa autolla kierää

      * ja eiköhän sinne salonjokeenkin voi mennä pilkille vähän kaupungista syrjemmäs varmaa ellei siin kävelysillal kehtane

    • Koivu131313

      Ks. Www.koivusilta.fi

    • ulkoilua

      Keväällä näkyvät silakkaa onkivan strömman vanhan kanavan sillalta.
      Myös siinä nostosillan pielessä melkein aina joku kalamies.
      sitten myös mathildedalin marinan aallomurtajan päässä aina joku onkimassa.
      kuten myös vuohensaaren sillan ympäristössä.
      Kaipa siellä sitä kalaakin tulee, tuskin niissä muuten kukaan edes yrittäisi.

    • Anonyymi

      Ittehän ollut kokkilassa

    • Anonyymi

      Nummijärvi ahventa on

    • Anonyymi

      Salon joesta saa hyvin ahventa riippusillan kohtaa

    • Anonyymi

      Vuohensaaren sillan kupeessa voipi kalastella. Välillä voi olla jopa tungosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      213
      1722
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1455
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      72
      1238
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1173
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1065
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      999
    7. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      960
    8. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      6
      921
    9. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      870
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      850
    Aihe