Täällä ovat eräät pahansuovat henkilöt kovasti kritisoineet sitä, miten ahvenanmaalaiset rakastavat Ruotsia ja sen kansaa. Haluaisivat olla ruotsalaisia. Elää siinä "sivistyneisyydessä".
Mutta nyt kirjoittaa ahvenanmaalainen lehti, Nyan,Nya Åland, miten nuoret haluavat olla ahvenanaalaisia ja muuttaa takaisin saarilleen Ruotsista, jonne ovat ajautuneet opiskelemaan ja työskentelemäänkin. Eivät viihdy ihannemaassa, vaan koti on Ahvenanmaalla.
Många studerande vill flytta tillbaka till Åland
Publicerad: idag 13:01
Lokalt 43 procent av de ungdomar som studerar utanför Åland har planer på att flytta hem igen.
Starkast är återflyttningsbenägenheten hos dem som studerar i Sverige.
Oma koti
8
646
Vastaukset
- Seurannut
Taitaa olla ummikoille pahempi saada töitä suomessa?
Ahvenanmaa on suomeenkuuluva ja suomessa me puhumme omaa kieltämme suomea.- Maryann22
on myös suomen kansalliskieli!
Eihän tuossa mitään uutta ole, ahvenanmaalaiset ovat nimenomaan ahvenanmaalaisia, ei heillä ole mitään hinkua olla ruotsalaisia. Sen tietää jokainen, joka tuntee ahvenamaalaisia.
- hyvä olla
vaikka ei osaiskaan suomea, kun taas ruotsissa haukutaan finniks jos puhut finni ruot.
- aa,,aa
kun meillä täällä Ruotsissa sosiaaliturva heikkenee koko ajan ja työttömyys kasvaa, vaikka hallitus väittää toisin.
- löytyis mistä
vois sanoa että kun puhumme määrätylläkielellä korostain ruotsalaisittain niin sen väärän väriset kielelliset on juntteja. Jos minä puhu hoono englis en mene ja sano tehän tässä J. olette kun ette ymmärtä tä.Tä.
- torilla tuli mies
tumma sano vuorille vien , sanoin vie vaan puihin meni tunnusti minähän vaan ahven sanoin AHTI anastako kelviin en paskaa puhu heitti housunsa. mielen muutoksia suoraan ahvenille olan takkooo sano sivistyny ku hauta paekkoo kysy.
- tyhmempiä kun
finis ei koske ruotsin ruotsilaisia ne on fiksuja
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23548Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a1043453"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin973039Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭762923IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-612723Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.962521Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.172222Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa452006Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma171916Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä261524