Matala sokkeli, 70-luvun talo

Uskallanko ostaa 70-luvulla rakennetun omakotitalon, jonka sokkeli on aika matala ja lattipinnat maan tasolla ? Talo on muuten OK, mutta pelkään rakenteista aiheutuvia riskejä. Talossa on ollut uima-allas, jonka päälle on rakennettu ja allas on lattian alla varastotilana. Olenko lyömässä käteni sontaan ?
41960
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ja vielä kerran kaikki. Ota ammattilaisia (huom. monikko) tarkistamaan asioita. Onko talosta tehty hyväksytty kuntoraportti. Millä talo lämpiää. Sellainen lattia on helposti kylmä-kesät talvet, jos ei ole lattialämmitystä. 70-luvun taloissa alettiin vasta virittelemään eristyksiä..joten paljonko kuluu energiaa lämmitykseen..Jne.jne. Anna anteeksi, mutta näkemättä edes tilannetta, ostaisin ennen 50-luvun purueristetalon, kuin 70-luvun (mahdollisesti tasakattoisen) lintan.

Äänestä
  • 70-luvun tasakatoissa ei ole sinänsä mitään vikaa, jos kate on uusittu nykyaikaisilla ja monin verron paremmilla kateaineilla.

    70- luvulla tehtiin jo ns. kaksoissokkeleita, joissa oli lämpöeriste välissä. Taskatoissa ei ole mitään pelkäämistä, jos ne on tehty huolella ja hyvin. Matala sokkeli ei ole mikään ongelma, jos rakennus on esim. sorapatjalla, taikka soramaalla, joten vesi ei pääse seisomaan kuten savimaalla. Hyvin tehty uima-allas on todellinen helmi ja siitä voi nauttia läpi vúoden.

    Äänestä

Tee kunnolinen kuntotarkastus:
Poraten lattialaatan läpi reikä ja sieltä kosteuden mittaus Vaisalan mittareilla.
Joka huoneesta.
ÄLÄ luota pintakosteusmittaukseen.
Jaa kustannukset myyjän kanssa puoliksi.
Kaiva sokkelin vieusta auki ja tarkasta onko siinä sora.
katso onko salaojat ja toimivatko.
onko maanpinta viettävä talosta poispäin.
Millaiset kattovesien poisjohtamisjärjestelmät ovat?
Onko tiiliverhuoksessa sammalta, hometta, jäkälää jne, ne kielivät kosteusvuodoista.
Ohko tiilen takan kunnon ilmavääli?
Veikkan ettei ole. Siksi on tarkastettava alasidepuu sokkelin päältä.
Poistettava yksi alin tiili pesu- ja kodinhoitotilan kohdalta ainakin, mieluimmin joka seinältä muutaman metrin välein.
Pesuhuoneen ja saunan alasidepuut ovat mätiä, vaikka vedon löisin.
Vanhat huovat hyvällä katolla ovat saattaneet pysyä kauankin kunnossa.
Älä luovuta, mutta muista että se ei ole muuta kuin ajan kysymys. sitten se pommi räjähtää.

Äänestä
  • RAKSYSTEMS OY. T Ammatti rakentaja

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Päivi kirjoitti:

Uskallanko ostaa 70-luvulla rakennetun omakotitalon, jonka sokkeli on aika matala ja lattipinnat maan tasolla ? Talo on muuten OK, mutta pelkään rakenteista aiheutuvia riskejä. Talossa on ollut uima-allas, jonka päälle on rakennettu ja allas on lattian alla varastotilana. Olenko lyömässä käteni sontaan ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu