Nyt oon vähän hämilläni ja myös peloissani. Miulle on jo kaks kertaa neuvolassa sanottu et raskausmyrkytystä ei tarvi pelätä kun veriryhmäni on A . Lukiosta muista ihmisen biologian tunneilla opiskelleeni myös raskausmyrkytyksestä ja luulin tietäväni mikä se on, mut nyt ku netistä yritin ettii tietoo niin joka sivulla kerrotaan vaan et "tarkkaa syytä ei tiedetä"
Mitä helvettiä? eikös se syy ole että äidin ja lapsen veriryhmät on erit (en muista mitkä piti juuri olla) mutta eivät "sovi" yhteen, joten "lapsi myrkyttää äidin veren." ?
Ni nyt alkaa hiipii pieni pelko persiiseen et jos sitä ei kerta tiedetä niin mistä se lääkäri voi olla varma että minuu ei uhkaa raskausmyrkytys? Pää on ollu jo toista viikkoo niin kipee et itku pääsee välillä ja normaali valo on liian kirkas, silmiin sattuu. Päänsärystä kerroin kyllä neuvolassa mut ei se pahemmin huolestunu..
Joten, täytyykö tässä nyt itekkään huolestuu?
Ihme touhua ettei muka raskausmyrkytyksen syitä tiedetä...jos tällänen tavallinen tallikkakin tietää
Raskausmyrkytys
7
808
Vastaukset
- mielestä..
ole veriryhmällä mitään tekemistä sen riskin kanssa. Itellänikin A ja ihan samanlainen riski sairastua raskausmyrkytykseen kun kaikilla muillakin.
- oudompi juttu
Miksköhän sit terveydenhoitaja SEKÄ lääkäri on miulle molemmat sanoneet et "hyvä ku sun veriryhmä on A niin ei tartte sit sitä raskausmyrkytystäkään tarkkailla."
Kumma juttu, ei voi muuta sanoa - veriryhmä..
oudompi juttu kirjoitti:
Miksköhän sit terveydenhoitaja SEKÄ lääkäri on miulle molemmat sanoneet et "hyvä ku sun veriryhmä on A niin ei tartte sit sitä raskausmyrkytystäkään tarkkailla."
Kumma juttu, ei voi muuta sanoaliity kyllä raskausmyrkytykseen mitenkään. Raskausmyrkytyksessä virtsaan tulee proteiinia ja paino ja verenpaine nousevat.
Se, että olet rh positiivinen (eli tuo A ) on hyvä siksi, ettei kroppasi ei kehittäisi vasta-aineita mikäli lapsen ryhmä olisi ja äidin -. Silloin voisi ongelma olla edessä seuraavassa raskaudessa tai verensiirrossa tms. Kun äiti , niin tuota ongelmaa ei ole, vaikka lapsi olisi pos tai neg.
- Rh-tekijään
eli ei mitään tekemistä raskausmyrkytyksen kanssa. Raskausmyrkytyksen syytä ei tiedetä.. Minulla oli esikoista odottaessa vkolla 36 kova ylävatsakipu joka ensin yhdistettiin närästykseen. Kuitenkin polilla käydessäni minulta mitattiin jälleen kerran verenpaine jolloin alapaine oli 100 luokkaa. Virtsassa oli valkuaista ja siitä samantien osastolle lepäämään, kunnes muutaman tunnin kuluttua siirto TYKS:iin. Lapsi syntyi vkolla 36 1 keisarileikkauksella. Lopulta minulle kehittyi hellp-syndrooma, joka on raskausmyrkytyksen vakavampi seurannainen. Olen muuten veriryhmältäni O joten ei todellakaan tekemistä veriryhmien kanssa. Hyvää loppuraskautta sinulle.
- ja raskausmyrkytys 05
niin... eli kyllä se vaan mahdollista on oli veriryhmä mikä vaan.
Minä ainakin osallistuin sairaalassa olessani tutkimukseen, jonka avulla yrittävät selvittää raskausmyrkytyksen syitä. Eli syy on epäselvä!!!
Nyt kun odotan toista niin osallistun taas tutkimukseen. - ---
nojoo, vähän outoa, ei raskausmyrkytyksellä ole mitään tekemistä veriryhmän kanssa. Sen perimmäisiä syitä ei tiedetä, mutta perinnöllistä se ainakin on. Mulla oli esikoista odottaessa aika rajukin myrkytys, äidilläni oli myös.
Pelkkä päänsärky ei kuitenkaan välttämättä enteile myrkytystä. Neuvolassa sulta on varmasti mitattu verenpaine ja katsottu valkuaiset virtsasta. Ne on ainoa, mistä sen myrkytyksen voi todeta varmasti. Mulla oli oireena turvotus ja ylävatsakipu, äidilläni pelkkä turvotus. Vasta jos verenpaineet nousee tai virtsassa on valkuaista, niin sinua tarkkaillaan tiheämmin. - Anonyymi00007
Mulla nousi paino yhtäkkiä yli 10kg ja olin pitkään ollut ns tiedottomassa tilassa omasta hyvinvoinnistani. Loppuun asti puhuin että mikä teillä kaikilla hoitajilla on, eihän mulla ole hätää.
Yrittivät voisinko synnyttää,en muista mikä se juttu on mikä sinne alakertaan laitetaan, mutta aloin kouristella ja vietiin leikkaussaliin missä en päässyt enää kunnolla pöydälle,jaksanut kääntyä, oli oikeasti kiire. Se vointi tipahti mulla yhtäkkiä. 35pv oli laskettuun aikaan.
tyttö vietiin elvytykseen isä mukana enkä päässyt heti näkemään koska olin niin huonona ja menin siitä osastolle seurantaan.
Tyttö pian 5 vuotta ja tärkeintä elämässä meille <3
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p365288Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2484873Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1574806Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1204603Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil193747Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192384Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32168- 661707
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill251662- 2061376