Nyt oon vähän hämilläni ja myös peloissani. Miulle on jo kaks kertaa neuvolassa sanottu et raskausmyrkytystä ei tarvi pelätä kun veriryhmäni on A . Lukiosta muista ihmisen biologian tunneilla opiskelleeni myös raskausmyrkytyksestä ja luulin tietäväni mikä se on, mut nyt ku netistä yritin ettii tietoo niin joka sivulla kerrotaan vaan et "tarkkaa syytä ei tiedetä"
Mitä helvettiä? eikös se syy ole että äidin ja lapsen veriryhmät on erit (en muista mitkä piti juuri olla) mutta eivät "sovi" yhteen, joten "lapsi myrkyttää äidin veren." ?
Ni nyt alkaa hiipii pieni pelko persiiseen et jos sitä ei kerta tiedetä niin mistä se lääkäri voi olla varma että minuu ei uhkaa raskausmyrkytys? Pää on ollu jo toista viikkoo niin kipee et itku pääsee välillä ja normaali valo on liian kirkas, silmiin sattuu. Päänsärystä kerroin kyllä neuvolassa mut ei se pahemmin huolestunu..
Joten, täytyykö tässä nyt itekkään huolestuu?
Ihme touhua ettei muka raskausmyrkytyksen syitä tiedetä...jos tällänen tavallinen tallikkakin tietää
Raskausmyrkytys
7
869
Vastaukset 7
- mielestä..
ole veriryhmällä mitään tekemistä sen riskin kanssa. Itellänikin A ja ihan samanlainen riski sairastua raskausmyrkytykseen kun kaikilla muillakin.
- oudompi juttu
Miksköhän sit terveydenhoitaja SEKÄ lääkäri on miulle molemmat sanoneet et "hyvä ku sun veriryhmä on A niin ei tartte sit sitä raskausmyrkytystäkään tarkkailla."
Kumma juttu, ei voi muuta sanoa - veriryhmä..
oudompi juttu kirjoitti:
Miksköhän sit terveydenhoitaja SEKÄ lääkäri on miulle molemmat sanoneet et "hyvä ku sun veriryhmä on A niin ei tartte sit sitä raskausmyrkytystäkään tarkkailla."
Kumma juttu, ei voi muuta sanoaliity kyllä raskausmyrkytykseen mitenkään. Raskausmyrkytyksessä virtsaan tulee proteiinia ja paino ja verenpaine nousevat.
Se, että olet rh positiivinen (eli tuo A ) on hyvä siksi, ettei kroppasi ei kehittäisi vasta-aineita mikäli lapsen ryhmä olisi ja äidin -. Silloin voisi ongelma olla edessä seuraavassa raskaudessa tai verensiirrossa tms. Kun äiti , niin tuota ongelmaa ei ole, vaikka lapsi olisi pos tai neg.
- Rh-tekijään
eli ei mitään tekemistä raskausmyrkytyksen kanssa. Raskausmyrkytyksen syytä ei tiedetä.. Minulla oli esikoista odottaessa vkolla 36 kova ylävatsakipu joka ensin yhdistettiin närästykseen. Kuitenkin polilla käydessäni minulta mitattiin jälleen kerran verenpaine jolloin alapaine oli 100 luokkaa. Virtsassa oli valkuaista ja siitä samantien osastolle lepäämään, kunnes muutaman tunnin kuluttua siirto TYKS:iin. Lapsi syntyi vkolla 36 1 keisarileikkauksella. Lopulta minulle kehittyi hellp-syndrooma, joka on raskausmyrkytyksen vakavampi seurannainen. Olen muuten veriryhmältäni O joten ei todellakaan tekemistä veriryhmien kanssa. Hyvää loppuraskautta sinulle.
- ja raskausmyrkytys 05
niin... eli kyllä se vaan mahdollista on oli veriryhmä mikä vaan.
Minä ainakin osallistuin sairaalassa olessani tutkimukseen, jonka avulla yrittävät selvittää raskausmyrkytyksen syitä. Eli syy on epäselvä!!!
Nyt kun odotan toista niin osallistun taas tutkimukseen. - ---
nojoo, vähän outoa, ei raskausmyrkytyksellä ole mitään tekemistä veriryhmän kanssa. Sen perimmäisiä syitä ei tiedetä, mutta perinnöllistä se ainakin on. Mulla oli esikoista odottaessa aika rajukin myrkytys, äidilläni oli myös.
Pelkkä päänsärky ei kuitenkaan välttämättä enteile myrkytystä. Neuvolassa sulta on varmasti mitattu verenpaine ja katsottu valkuaiset virtsasta. Ne on ainoa, mistä sen myrkytyksen voi todeta varmasti. Mulla oli oireena turvotus ja ylävatsakipu, äidilläni pelkkä turvotus. Vasta jos verenpaineet nousee tai virtsassa on valkuaista, niin sinua tarkkaillaan tiheämmin. - Anonyymi00007
Mulla nousi paino yhtäkkiä yli 10kg ja olin pitkään ollut ns tiedottomassa tilassa omasta hyvinvoinnistani. Loppuun asti puhuin että mikä teillä kaikilla hoitajilla on, eihän mulla ole hätää.
Yrittivät voisinko synnyttää,en muista mikä se juttu on mikä sinne alakertaan laitetaan, mutta aloin kouristella ja vietiin leikkaussaliin missä en päässyt enää kunnolla pöydälle,jaksanut kääntyä, oli oikeasti kiire. Se vointi tipahti mulla yhtäkkiä. 35pv oli laskettuun aikaan.
tyttö vietiin elvytykseen isä mukana enkä päässyt heti näkemään koska olin niin huonona ja menin siitä osastolle seurantaan.
Tyttö pian 5 vuotta ja tärkeintä elämässä meille <3
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.851219Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu27759- 12744
- 90695
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30687- 46668
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14655Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.68639Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj27617- 57607
- 60573
- 41571
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan83569Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?46540- 43534
Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.129517Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa52503Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13502Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31475Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.27457