Linnuista..

tsirp.

Kamalaa.. miksi juuri linnuilla on aina niin vähäiset selvuytymis mahdollisuudet.
Kun ne esim sairastuu. xI Suurin osa linnuista ei selviä.. Mistä se voisi johtua?
itsellänikin on ollut undulaatteja yms.

2

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ellu

      Varmaan sillä koska ensinkin ne ovat kooltaan pieniä,esm:ripuli,oksennus taudissa äkkiä ollaan vakavan tilanteen edessä,kun ei sitä elopainoa muutenkaan ole.Ja nyt kokemuksesta voin sanoa että lääkkeen anto linnulle on aika vaikeaa,toivoa pitää aina että, voi kun sen saisi menemään alas.Ja monesti käy niin että ihminen huomaa liian myöhään kipeän linnun,kun ne osaavat olla yllättävän virkeitä vaikka mikä olisi,ja silloin lääke-kuuri jo myöhässä monesti.Enpä muuta oikein osaa sanoa,varmaan vielä lisää vastauksia tulee sulle.Mutta ihan itse papukaija harrastuksen aikaan huomannut ettei ne nyt papukaijat hirveästi sairastele jos pitää huolta etteivät pääse vilustumaan tai että ruoka asiat ovat kunnossa.Moikka!

    • -M-

      Eipä oikeastaan juuri uutta lisättävää Ellun tekstiin.

      Eli saaliseläimenä lintu pyrkii piilottamaan sairauden viimeiseen saakka, ettei joudu potkituksi pois parvesta tai muuten kiinnitä petojen huomiota. Siksi sairaus huomataan usein vasta kun lintu on jo hyvin kipeä ja hoito on jo auttamatta liian myöhäistä.
      Pieni lintu myös menee huonoon kuntoon todella nopeasti kun ei sitä vararavintoa kehossa juuri ole, isommilla on yleensä hiukan enemmän aikaa miettiä.

      Lisäksi Suomessa lintulääketiede on aika lapsenkengissä ja monesti on hankala ylipäätään löytää eläinlääkäriä joka jotain linnuista tietäisi, saati jos on joku erikoisempi tauti kyseessä. Aika usein hoito on tasoa "katotaan ensin jos antibiootti auttaisi ja jossei niin mietitään lisää jos potilas on vielä hengissä".

      Mikäs siinä jos kyseessä sattuu olemaan antibiootilla paraneva vaiva, tavallisimmat flunssat ja ripulit varmaan hoituvat noinkin, vaan jos ei niin ikävämpi homma. Ja jos esimerkiksi munuisvaiva saataisiinkin diagnosoitua niin eipä niitä lääkkeitä taida hirveästi olla tai jos leikkausta vaaditaan niin harva lääkäri siihen edes ryhtyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      253
      3865
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      60
      3761
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      114
      3048
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      57
      2748
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      130
      2605
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2152
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2061
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1921
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      125
      1910
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      71
      1269
    Aihe