En hyväksy Tiusasen menettelyä

Asko Kervinen

EN HYVÄKSY TIUSASEN MENETTELYÄ

Perussuomalaisten Kymen piirin puheenjohtaja on julkilausumassaan kertonut sananvapauden rajoittamispyrkimyksistä, joita kansanedustaja Tiusanen on esittänyt.

On ennen kuulumatonta, kuinka Tiusanen on toimillaan yrittänyt vaikuttaa Kotkan Perussuomalaisten johtohenkilöihin, vaientaakseen Jari Taipaleen kirjoituksia tietyistä asianhaaroista ja siihen liittyvästä päätöksenteosta.

Tiusasen menettelyä ei voi kukaan sananvapauden ja länsimaisen demokratian kannattaja käsittää.

Vankkumattomana sananvapauden kannattajana en voi hyväksyä kansanedustaja Tiusasen menettelyä mitenkään.

Asko Kervinen


PS. Kymen Sanomat ei suostunut kirjoitustani julkaisemaan.

9

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • <-<

      suuri ja mahtava neuvosto-liitto, siellähän kaikkinainen sananvapaus on mallillaan:)

    • sama.

      ketä oikeasti kiinnostaa. Ei mua ainakaan.

      • Selvästi

        Sua Kiinnostaa jossain mielessä joko Kervinen tai Tiusanen, et muuten olis kommentoinu:)


    • hh.

      On tuo uskomatonta nykyaikana, kansanedustajan pitäisi pysyä lestissään eikä alkaa ohjailemaan julkista keskustelua!

    • Sinä

      Pirun peräreikä pysyä siellä Kotkan palstalla foliohattuinesi mellastamassa ja ruikuttamassa.

      Aiheesta sait kenkää museosta, mutta et pysty ottamaan potkujasi niinkuin mies, vaan määit kuin lammas,bääbää...

      PS. En ihmettele, nykyään lehdistöllä on sentää joku taso, mitä p*skaa ne julkaisevat...

      • näämatusten

        Helppo sun huudella täällä nimmarin takaa surkimus!

        Asko taitaa olla ainoa joka laaksokunnassa kirjoittaa niinkuin asiat on!


      • Mennä huutelemaa
        näämatusten kirjoitti:

        Helppo sun huudella täällä nimmarin takaa surkimus!

        Asko taitaa olla ainoa joka laaksokunnassa kirjoittaa niinkuin asiat on!

        Sillä voi olla, että palaa rauhaa rakastavallakin yksilöllä hihat, kun tulee mokoma ruikutin silmien alle.


      • gefa
        näämatusten kirjoitti:

        Helppo sun huudella täällä nimmarin takaa surkimus!

        Asko taitaa olla ainoa joka laaksokunnassa kirjoittaa niinkuin asiat on!

        Kyllähän te olette koko porukka samanlaisia anonyymejä apinoita nokittelemassa toisianne, mutta miestä teistä ei löytdy kenestäkään sen vertaa, että rekisteröisitte nimimerkkinne, niin että kaikki näkisivät kuka postailee ja mitä.

        Ja koska tiedän, että kohta joku järjenvalo huutaa taas turpa punaisena, että nimimerkin takaahan sinäkin, niin yritä nyt kuitenkin käsittää, että jotkut julkishenkilöt, poliitikot jne poislukien, kukaan tervejärkinen ei julkaisee nimiään ja tietojaan internetin keskustelupalstoilla.

        Rekisteröidyn nimimerkin kirjoitukset pystyy aina osoittamaan saman henkilön kirjoitutksiksi ja siihen liittyy tavallaan myös tietty vastuu, toisin kuin milloin milläkin nimellä, ilman rekisteröintiä huutelu.

        Koskee myöskin Asko Kervistä, ole hyvä ja rekisteröi itsellesi nimimerkki, niin ei jää epäselväksi, kirjoitatko ihan itse, vai onko asialla milloin kukakin, sinun nimelläsi.    


    • Nekku-kikka

      Ei ole mistään päin kotoisin kansanedustajan temppu!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      29
      4977
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      155
      4776
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      215
      4762
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      119
      4580
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3670
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2364
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2148
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1677
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1574
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      191
      1281
    Aihe