Mites on, onko tälläsellä logistiikka-alasta kiinnostuneella, joka ei ole koskaan ollut tekemisissä kuorma-auton/rekan kanssa, mahdollisuus päästä armeijassa kuljettajakoulutukseen?
Ja kuinka paljon haittaa vaikkei olekkaan ollut tekemisissä alan kanssa?
Nimim. ammattikorkeaan olisi tarkoitus mennä alaa opiskelemaan heti lukion jälkeen
Kuljettajaksi armeijassa?
8
8351
Vastaukset
- ...
...kiinnostusta aihetta kohtaan löytyy (ja tietty väh. B-ajokortti myös) niin kyllä tuo taitaa hyvinkin olla mahdollista!
- Että näin
B ajokortin pitäis löytyä kyllä siihen mennessä, kun palvelukseen astun taskunpohjalta :)
Mihinkäs päin Suomea sit kannattais lähtä? - akjkalkfj
Että näin kirjoitti:
B ajokortin pitäis löytyä kyllä siihen mennessä, kun palvelukseen astun taskunpohjalta :)
Mihinkäs päin Suomea sit kannattais lähtä?Ja sit jos haluat yhdistelmää ajaan, nii pitäis olla siviilis c-kortti.
Muuten pääset ajaan intissä vain c-korttia.. - Että näin
akjkalkfj kirjoitti:
Ja sit jos haluat yhdistelmää ajaan, nii pitäis olla siviilis c-kortti.
Muuten pääset ajaan intissä vain c-korttia..Tost tokasta vieastistä jäi toi C vahingossa pois, eli bc kortti pitäis olla sillon taskussa.
Mutta osaisko kukaan sanoa mihin kannattais hakea?
Sodankylä olis lähin... - ex-kuski
Että näin kirjoitti:
Tost tokasta vieastistä jäi toi C vahingossa pois, eli bc kortti pitäis olla sillon taskussa.
Mutta osaisko kukaan sanoa mihin kannattais hakea?
Sodankylä olis lähin...Menin inttiin vuosi sitten heinäkuussa. Taskussa oli vain ja ainoastaan b-kortti, eikä kakkosvaihetta edes käytynä.
Heti toisella viikolla sain kuulla että, joudun autokouluun. Menin intin autokouluun joka kesti kaksi kuukautta, ja sen jälkeen taskussa oli c-kortti. Viime kevään sain kuulla, että lähden korottamaan c:tä e:ksi. Tätä varten minun piti suorittaa autokoulun kakkosvaihe, jonka suoritin armeijassa ilmaiseksi. Sitten menin takaisin autokouluun sa sain e-kortin, joka minulla nykyään on siviilissäkin..
Että kivasti meni osaltani! Olin vekarajärvellä ilmatorjunnassa, jossa kaikki kuskit palvelevat vuoden ja saavat e-kortin. - fjkaljflka
ex-kuski kirjoitti:
Menin inttiin vuosi sitten heinäkuussa. Taskussa oli vain ja ainoastaan b-kortti, eikä kakkosvaihetta edes käytynä.
Heti toisella viikolla sain kuulla että, joudun autokouluun. Menin intin autokouluun joka kesti kaksi kuukautta, ja sen jälkeen taskussa oli c-kortti. Viime kevään sain kuulla, että lähden korottamaan c:tä e:ksi. Tätä varten minun piti suorittaa autokoulun kakkosvaihe, jonka suoritin armeijassa ilmaiseksi. Sitten menin takaisin autokouluun sa sain e-kortin, joka minulla nykyään on siviilissäkin..
Että kivasti meni osaltani! Olin vekarajärvellä ilmatorjunnassa, jossa kaikki kuskit palvelevat vuoden ja saavat e-kortin.Pääsääntöisesti vuoden palveluksen aikana ei ajateta korotusta ku vain yhdellä ajo-oikeudella.
Eli B -> C ja BC -> BECE tai BECE -> BECED.
Tosin palveluspaikoissa voi olla eroja.. Ja kaikki kuskithan sen autokoulun siä intissä joutuu käymään jokatapauksessa... - pidetään..
fjkaljflka kirjoitti:
Pääsääntöisesti vuoden palveluksen aikana ei ajateta korotusta ku vain yhdellä ajo-oikeudella.
Eli B -> C ja BC -> BECE tai BECE -> BECED.
Tosin palveluspaikoissa voi olla eroja.. Ja kaikki kuskithan sen autokoulun siä intissä joutuu käymään jokatapauksessa...Kaikki kuskit vuoden. Eli kaikki lähes poikkeuksetta lähetetään korottamaan c:tä e:ksi, koska tämä on ainoa keino jolla kuskit saadaan palvelemaan vuoden. c-kuskit olisivat vain sen 9kk, mutta ilmatorjunnassa tarvitaan kuskeja paljon, eikä heitä ole varaa laskea kotiin 9 kk jälkeen. Meillä oli yksi joka, ei päässyt läpi autokoulun e-ajokokeesta, mutta jäi vapaaehtoisesti vuoden c-kuskiksi.
Näin siis vekaran it:ssä. muista it-yksiköistä en tiedä.. - totuus
akjkalkfj kirjoitti:
Ja sit jos haluat yhdistelmää ajaan, nii pitäis olla siviilis c-kortti.
Muuten pääset ajaan intissä vain c-korttia..Ei pidä paikansa itselläni ei ollut kun b-kortti ja sain CEkortin intissä ja adr kortin kanssa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17422333Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759532Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297510Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va816350SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1826000Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot385007HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084656Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014406Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo902113Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821399