Tuossa alempana luin, että ahvenanmaalle naiteut suomalaiset naiset ovat auliisti ottaneet miehensä ruotsinkieliset sukunimet.
Nykyään on mahdollista ottaa myös vaimon sukunimi. Onko Ahvenanmaalla koskaan tapahtunut sellaista?
Löytyykö sieltä esim. Erik Toropainen tai Olaf Nännimäinen nimistä miestä?
Nykyään suositaan myös kaksiosaista sukunimeä, jossa siis vaimon sukunimi on ensimmäinen. Esim. Riitta Väätäinen-Larsson. Eipä taida Ahvenanmaalta löytyä edes noita.
Eli tästä jo huomaa kuinka väheksyttyjä suomalaisuus ja suomenkielisyys on sielläpäin.
Sukunimistä
4
562
Vastaukset
Noita kaksiosaisia, joissa toisena nimenä on suomenkielinen nimi, löytyy vaikka kuinka paljon. Kuinka paljon miehet ottavat vaimon sukunimen, oli se sitten minkä kielinen tahansa, en osaa sanoa.Muistan lukeneeni, että alle 5 prosenttia koko Suomessa tekee niin. Muutaman hääkuvan olen nähnyt lehdissä, jossa tekstissä kerrotaan, että perheen nimeksi tulee vaimon sukunimi, mutta nimiä en muista.
Vielä lisäyksenä, naiset näyttävät täällä usein ottavan miehensä nimen, mutta täysin riippumatta siitä, onko miehen nimi suomalainen vai ruotsalainen. Joten mitään väheksyntää suomalaisia nimiä kohtaan ei ole.
- nimeensä elämällä
pilaa mutta jos jo ennen syntymää on osunu väärän väriseen sukuun niin silleän ei voi mitään.
- sananlasku
Se on sukuvika kun suksi ei luista HAVUJA perkele
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2022133
- 1341178
- 1131063
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa22824- 58796
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34741ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42638Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175584Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46567- 9532