Hei!
Miten tekstiilipölyallergia voidaan todeta?
Olen vasta aloittanut opiskelut tekstiilialalla ja alkanut saamaan oireita koulussa, hengenahdistus, turvonneet imusolmukkeet, kipua keuhkoissa, kuivaa yskää, tunnetta että kurkussa on pölyä jne.. Oireet aaltoilee päivän mittaan, mutta usein vasta kotimatkalla huomaa miten tukossa sitä on. Mutta selkeästi ne vahvistuu mitä enemmän kankaita on esillä. Kun on ollut muita tunteja, oireita ei ole ollut.
Lääkäri sanoi että voidaan aloittaa puhallustestit, mutta onko mitään muuta vaihtoehtoa? En haluaisi olla koulussa välttämättä hirveän kauan ettei allergia pahenisi.
Tekstiilipölyallergian toteaminen
5
4239
Vastaukset
- luokkatila siis
sama ja välillä kankaat esillä? Vai onko ko. luokkatila eri, mahdollisesti esim. maanalla olevassa kerroksessa, tämä siis, jossa kankaita esillä?
- lajsldkfjldjf
on sama. Eikä ole maanalla. Olen miettinyt myös mahdolliset muut, pujo yms. allergiat, mutta vaikuttaisi että se noista kankaista johtuu. Mitään hengitysteihin oireita aiheuttavaa allergiaa ei ole ikinä todettu/tutkittu.
- miettinyt,
lajsldkfjldjf kirjoitti:
on sama. Eikä ole maanalla. Olen miettinyt myös mahdolliset muut, pujo yms. allergiat, mutta vaikuttaisi että se noista kankaista johtuu. Mitään hengitysteihin oireita aiheuttavaa allergiaa ei ole ikinä todettu/tutkittu.
että jos se todella on tekstiilipölystä aiheutuvaa, niin miten pystyy toimimaan ammattilaisena tekstiilialalla, jos jo koulutusvaiheessa saa tekstiileistä oireita? Saatko sitten samanlaisia oireita, jos esim. kangaskaupassa levittelet kankaita? Tai jossain muussa tilanteessa, jossa joutuu levittelemään ja viikkailemaan kankaita? Entä villalangat, pystytkö kutomaan tai virkkaamaan ilman oireita? Ovatko oireita aiheuttavat kankaat puuvillaa, tekokuitua vai villaa? Ovatko ne uusia, ettei ole kyse vanhoista tekstiileitä?
- Vierailija1234456
Ei se kankaiden levittäminen vielä välttämättä tuota oireita, vaan esim leikkaaminen ja saumurointi, missä sitä pölyä syntyy enemmän. Tietysti tuollaisissa luokissa, missä paljon käsitellään kankaita, sitä on ilmassa jo valmiiksikin.
- Harmillista
Tekstiiliallergian pystyy toteamaan ihotesteillä, (Prick-testi)
Itselläni aikoinaan todettiin allergia lampaanvillalle, puuvillalle, pellavalle ja silkille. Nimenomaan niiden pöly hengitettynä aiheuttaa oireita nenän limakalvolle ja keuhkoihin. Silmät oireilevat myös sekä iho, sillä kun histamiinia alkaa erittymään kudoksiin, seuraa myös nokkosihottuma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup324511Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene152488Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko252385Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su512208- 321707
Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla321551Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi731476- 661284
- 821241
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?401124