Silpominen

Katsoin naisen silpomisen tuolta jostain, koko leikkauksen. Kauhistuin sillä siihen jäi kuin nyrkin mentävä aukko, kun ulkosynnyttimet oli kokonaan poistettu. Puhumattakaan sisäisistä toimenpiteistä. Tämän jälkeen se ommeltiin kiinni. Tyttö oli jotenkin huumattu.
Nyt kun koraani ei kerro sanallakaan moisesta toimenpiteestä, eikä muumioiduila naisilta löydy merkkejä leikkaamisesta. Niin on korkea aika puuttua kansanuskomukseen

olen myös kuullut ja lukenut että niin äidit kuin isoäidit patistavat ja pakoittavat tyttöjä tähän. Isät ovat alkaneet vastustaa.
Eikö ole parempi että nainenkin iloitsee yhdessä miehen kanssa. pitääkö naisen tuntea tuskaa yhdynnän aikana.
Sekö on tarkoitus.
Ja ne tulehdukset,kuukautisveri kun ei pääse vapaasti vuotamaan.
Puhumattakaan äidin ja lapsen vaaratilanteesta synnytksen aikana.
ottakaa huomioon että tämän on loputtava...

28

2402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tämä...

      liittyy palstan aiheeseen joka on Koraani.

      • Koranin minkä aikoinaan luin, ei sisältänyt minkäänlaista viitettä tuohon toimenpiteeseen. Se siellä suura 28 oli että mies voi milloin vain vaatia aviollisia velvollisuuksia, kuten ennen luterilaiset sanoi.


      • Daniel-25
        maagikko kirjoitti:

        Koranin minkä aikoinaan luin, ei sisältänyt minkäänlaista viitettä tuohon toimenpiteeseen. Se siellä suura 28 oli että mies voi milloin vain vaatia aviollisia velvollisuuksia, kuten ennen luterilaiset sanoi.

        joka määrä oikean tulkintatapa koranin. Täältä voit varmaan löytää vastauksen.

        http://www.wikiislam.com/wiki/Qur'an,_Hadith_and_Scholars:Women


      • Anonyymi

        Siinä näkee kuinka vääriä ovat koraanin opit kun nainen tikataan umpeen. Sairasta ja mielivikaista väkeä vääräuskoisia odotan että miehiä silvottais niin eivät pystyis raiskaamaan. Tasapuolisesti toimenpiteet.


    • islam olisi jo vallassa suo...

      -ULOS!

      • se puhuu

        Mitä sä nyt huutamaan alat?


    • ....
    • DiEli

      hmmm...tuo on varmaan joku maan sisäinen riitti silpoa tyttöjä..
      islam kehoittaa ympärileikkaaman vain pojat.
      valitettavasti monessa islamilaisessa maassa maan alkuperäiset uskomukset/tavat nykyisin sotketaan uskontoon...
      mutta ei todellakaan tyttöjen leikkelyä hyväksytä virallisesti!!
      sillä naisen kuuluu olla koskematon ja jättää niin kuin on syntynyt..
      poikienkin ympärileikkaus liittyy lähinnä hygieniaan.....

      • kyllä....

        Se ei ole vain "maan sisäinen riitti". Tyttöjen ympärileikkauksesta on islamissa eri tulkintoja. Sunnalaisuudessa Shafi'i-koulukunnan mukaan se on pakollista, Maliki-koulukunnan mukaan suositeltavaa ja Hanafi- ja Hanbali-koulukuntien mukaan kunniakasta. Jos se olisi vain "maan sisäinen riitti", sille ei löytyisi oikeutusta islamin opillisista lähteistä. On olemassa hadith, jossa Muhammad antaa neuvon siitä, miten tyttöjen ympärileikkaus tulee tehdä. Muhammad ei tosin käske tekemään ympärileikkauksia, mutta toisessa hadithissa Muhammad sanoo tyttöjen ympärileikkauksen olevan kunniakas asia.

        Poikien ympärileikkaus "liittyy lähinnä hygieniaan" sillä tavalla, että islamissa sanotaan, että se liittyy siihen. Ei siksi, että poikien ympärileikkaus oikeasti olisi lääketieteellisesti välttämätöntä ja hygieenistä. Tietysti kaikki määräykset tai ainakin lähes kaikki on islamissa perusteltu jollain tavalla, mutta määräyksiä ne ovat joka tapauksessa.


      • Anonyymi

        Islam paskoja turhaan meille valitatte. Eikö islam olekkaan hyvä.


    • muslimiii

      islamissa naisten silpominen on kiellettyä.silpominen johtuu arabien ja mustien afrikkalaisten kulttuurista,EI islamista

      • Anonyymi

        Somaliassa 99,9% naisista on silvottu, 99,9% on islaminuskoisia!


      • Anonyymi

        Islamilla sitä perustellaan. Eikä homeiseen kulttuuriin ole modernia lääketiedettä hyväksytty.


    • Anonyymi

      Suomessa kerätään rahaa silpomista vastaan. Jo on aikoihin eletty. Ottakaa vaan muslimeilta ne rahat tiskin menevät oikeaan osoitteeseen. Ei meidän kulttuuriin kuulu silpominen se on teidän asia. Meidän ei tarvitse siihen puuttua. Joka paikkaan meiltä pyydätte rahaa. Tikatkaa vaan naisenne ihan rauhassa turha on meille valitella

      • Anonyymi

        Muslimit ulisee joka paikasta rahaa tekisivät edes töitä niin ei tartte kerjätä rahaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muslimit ulisee joka paikasta rahaa tekisivät edes töitä niin ei tartte kerjätä rahaa.

        Ei NÄÄ MUUTA TEEKÄÄN KUIN ULISEVAT AIVAN JULKISESTIKIN VIELÄ


    • Anonyymi

      Kainilaiset KAIKEUS TIPUUTTAA Polultaan kieppumaan vain omissa lihoissaan

      NÄITTEN ELÄMÄ ON OJASTA KÄVELYÄ ALLIKOON

      • Anonyymi

        Suullaan luulevat elämän-työstään selviävänsä.


    • Anonyymi

      Sydämen uskolla on painoarvoa

      Kaste on korvannut ympärileikkauksen merkkinä ihmisen ja Jumalan liitosta. Merkityksellistä on kuitenkin vain sydämen tila – ei se, mitä ulospäin näkyy.

      Ympärileikkaus tuli Vanhan testamentin aikana Jumalan ja ihmisen välisen liiton merkiksi. Tämän ulkoisen merkin tuli siirtyä valitun kansan miehillä sukupolvelta toiselle. Sen tarkoituksena oli kuvata liiton ikuisuutta. (1. Moos. 17.)

      Ulkoista merkkiä tärkeämpää oli kuitenkin jo silloin sydämen usko ja luottamus Jumalaan. Vanhurskauden perustuminen uskoon tulee esille jo ennen kuin Jumala säätää ympärileikkauksen liiton merkiksi: ”Abram uskoi Herran lupaukseen, ja Herra katsoi hänet vanhurskaaksi” (1. Moos. 15:5–6). Jo alkuajoista lähtien ihmiset ymmärsivät, että pelkkä ulkonainen merkki ei pelasta: ”Ympärileikatkaa siis sydämenne – taipukaa kuuliaisiksi Herralle älkääkä enää niskoitelko.” (5. Moos 10:16.)

      • Anonyymi

        Ympäri-leikkaus ja Kaste NÄMÄ OVAT KUVAELMIA jossa ympärileikauksen romppeet on maalista elämää ja taas kaste, elikkä pieni kaste pisara ns. laitaa ihmisen kukoistukseen oikealle elämälle.

        Mitäs meinaat elää tuota ympärileikaus rompeen lyhyttä hekumaa ja vain sitä .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ympäri-leikkaus ja Kaste NÄMÄ OVAT KUVAELMIA jossa ympärileikauksen romppeet on maalista elämää ja taas kaste, elikkä pieni kaste pisara ns. laitaa ihmisen kukoistukseen oikealle elämälle.

        Mitäs meinaat elää tuota ympärileikaus rompeen lyhyttä hekumaa ja vain sitä .

        Justiisa näiten paatokselinen esilletulo ja huutaminen asiasa puolesta on sitä hukkuvan huutoa, pyrkivät tällä ns. pysymään pinalla ja vielä eläen muitten pöydissä

        Mitäs elämän jatkuvuutta tämä peli on .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ympäri-leikkaus ja Kaste NÄMÄ OVAT KUVAELMIA jossa ympärileikauksen romppeet on maalista elämää ja taas kaste, elikkä pieni kaste pisara ns. laitaa ihmisen kukoistukseen oikealle elämälle.

        Mitäs meinaat elää tuota ympärileikaus rompeen lyhyttä hekumaa ja vain sitä .

        Tuo usko taitaa koskea vain naisia. Miehenpuolet hekumoi eikä niin välitä siitä oikean elämän kukoistuksesta, mitä se heillä tarkoittaakin.


      • Anonyymi

        Miesten ympärileikkaus ei koske kristittyjä. Muita koskee.


    • Anonyymi

      Ja suomalaiset maksavat nämäkin leikkaukset Suomessa.

    • Anonyymi

      EPÄSIISTEYS ON VALLITSEVA JA HAJUVESIN SE PEITETÄÄN JA KEELEIN

    • Anonyymi

      Aiuna paikka tuhotaan mihin asettuvat.

    • Anonyymi

      Poliisiylijohtaja: ”Turvallisuustilanne on muuttunut, satoja poliiseja tarvitaan lisää”

      Poliisin toimintaympäristö on Kolehmaisen arvion mukaan muuttunut kymmenen vuoden aikana rajusti ja tähän poliisin tulisi kyetä vastamaan yhteiskunnan odottamalla tavalla. Kolehmaisen mukaan koko Suomeen olisi syytä perustaa lähivuosina suuri määrä uusia poliisivirkoja. Sisäisen turvallisuuden selonteossa arvioidaan, että Suomessa tarvitaan 2030-luvulla noin 8 200 poliisia.
      .......

    • Anonyymi

      Siinä tapauksessa silpojat ylentävät itsensä Jumalan asemaan.
      Missä luki jo ympärileikkauksesta, että jos se olisi todella niin tärkeää kun annetaan ymmärtää, niin Jumala antaisi ihmisten syntyä ympärileikattuina.
      Sama juttu hunnun suhteen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      175
      6678
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      222
      3994
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      67
      3331
    4. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      77
      2687
    5. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      6
      2157
    6. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      4
      2065
    7. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      0
      1850
    8. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      35
      1461
    9. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      43
      1425
    10. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      46
      1338
    Aihe