Apua kaivataan

liian säästäväinen

Miten päästä liiasta säästävisyydestä eroon? En osaa edes sanoa että heluanko siitä eroon. Olen huomannut jääneeni vähän koukkuun siihen. En pysty käyttämään rahaa mihinkään koska en nauti siitä yhtään, vaan tuntuu vaan pahalta jos tulee tuhlattua edes vähän. Mutta toisaaltaan ei ne rahalla saatavat asiat tekisi minua onnellisemmaksi.

Toivottavasti tämä ei tästä pahene, koska muuten ens talvena en pysty ostamaan edes tomaatteja/kurkkuja 3,5e/kilohinnalla.

Ei pitäisi ruuan hinnankaan olla ongelma, kun tässäkin kuussa menee nettotuloista vaan 2,5% ruokaan.

Jos haluatte alkaa säästämään niin ottakaa yhteyttä niin osaan kyllä neuvoa kaikki säästövinkit =)

11

2077

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gmm

      Ai kun kuullosti hyvälle. Kun jotain saa ilmaiseksi, siitä saa mahtavt kiksit. Laita heti vinkkejä, mitä en olekaan vielä keksinyt !

    • Sairaus siinä

      Missä moni muukin ns. sairaudeksi luokiteltu.
      Alkoholisti ei pääse pullosta eroon sinä et rahoistasi ,vaikka tiedät et pitäis nauttia elämä on lyhyt !!

      Omalla kohdalla samaa vikaa ,mut vaimon tultua on ruvennut rahaa palamaan...
      Eikä jaksa enää niin huolehtii ,vaikka aina välillä se sairas piheys loistaa läpi !

      Se johtaa riitoihin ja älyttömiin asioiden selittelyyn.

      Siis ei minulla nyt olisikaan isoa omakotitaloa ja teettämässä siihen n.30000€ remppaa ,jos olisin aina psitänyt kaiken menemään...

      Mut kun 20-vuotta säästää niin johan sitä 35-v voi ottaa puolet velkaa taloon ;)

      Tsemppiä se on ikävää tajuta et olen aivan kipee kun on rahaa kivasti eikä silti raaski...Mut sillähän suomi pyörii et pistetään raha kiertämään !

    • olet terve

      Miksi säästäväisyydestä ja hintatietoisuudesta yleensä on Suomessa tehty pahe? Ikäänkuin olisi jotenkin paheksuttavaa olla kiinnostunut siitä, mitä jokin maksaa tai mistä sen saa halvimmalla hankittua.

      • On kyllä

        Kansalaisen velvollisuus. Aloittajan viesti tuntuu sikäli turhalta, että tyhmäähän se on ostaa jotakin mitä ei tarvitse, ja se on vielä usein epäterveellistä, kun nautinnoista puhutaan. Olisinpa itse pihimpi.


      • velvollisuus
        On kyllä kirjoitti:

        Kansalaisen velvollisuus. Aloittajan viesti tuntuu sikäli turhalta, että tyhmäähän se on ostaa jotakin mitä ei tarvitse, ja se on vielä usein epäterveellistä, kun nautinnoista puhutaan. Olisinpa itse pihimpi.

        Eiköhän tämä ole vapaa maa, jossa kukin saa kuluttaa vain niin paljon kuin itse haluaa. Jos kauppiailla ei ole kuluttajan tarvitsemia hyödykkeitä sopivalta tuntuvaan hintaan tarjolla, ei rahoja ole mikään pakko törsätä turhaan tai liian kalliiseen.

        Terveempää on säästää rahat tai investoida ne johonkin arvonsa säilyttävään tai vielä mieluummin arvoaan kasvattavaan. Järkevällä rahankäytöllä ja varainhallinnalla voi vaurastua pikkuhiljaa.


    • harkintaa ostoksiin

      Älä tuhlaa, jos se tuntuu ikävältä. Tee vain harkittuja ostoksia ja kiinnitä huomiota hinnan ohella myös laatuun. Jos jollekin tavaralle on tarvetta, niin pidemmän päälle on usein kannattavampaa ostaa halvan sijasta laadukas merkkituote, vaikka se maksaakin enemmän. Käyttöominaisuudet ja kestävyyskin tapaavat olla halpiksia parempia ja merkkituotteella saattaa olla jälleenmyyntiarvoakin.

      Oma taiteenlajinsa on sitten etsiä laatutuotteille halvin ostopaikka...

      • viljelisi vihannekset?

    • = pian ex mies

      mieheni odottaa että siivoa kaiken kotona ( kin). Sai perinnön, yli 30 000 euroa, pisti sukan varteen ja ei ostanut mitään kotiin. Itse sijoitin autoomme perintöni, ja sillä huristelen pian uuteen suhteeseen.

      Ei edes sormusta

      • taidat olla aika rahan perään

        Äitini sai perinnön reilu 10vuotta sitten. Ei muuttanut elämäänsä millään tavalla vaikka oli huomattavan iso perintö. Edelleenkin hän kulkee suurimmaksi osaksi bussilla töihin vaikka autollakin voisi mennä. Ovat hyvin onnellisia miehensä kanssa edelleenkin vaikkei laittanut rahoja haisemaan. Hän on sijoittanut rahat ja aikoo antaa ne myöhemmin meille lapsille perinnöksi, koska ei hän itse niitä tarvitse, ainakaan vielä. Miksi tarvitsisi muuttaa elämää jos on entiseenkin tyytyväinen. Hän päin vaistoin ei missään nimessä halua mitään hienoa (koruja, matkoja ym.) Vaikka voisi pelkästään pääomatuloilla elää leveästi. Pääomatulotkin ovat tuota luokkaa kuin miehesi perintö.

        Olisi sinun kannattanut valita erittäin rikas mies, kun kerta sellaista elämää haluat. En ymmärrä tuollaista että toisen elämä pilataan sillä ettei osaa etukäteen miettiä millaista elämää haluaa elää. Kyllä niitä miehiä maailmassa on joilla rahaa löytyy miljoonia. Olisi kannattanut sellainen etsiä jos et muuten voi tulla onnelliseksi.


      • täysin...

        On varmaan tosi ahdistavaa olla ihmisen kanssa joka on sairaan pihi.

        Itsekkin olen ollut pihi nyt minusta säästäväinen ,mut osaan pitää hauskaa ja pistää muutaman tonnin palamaan kunhan on kivaa.Poikien reissuilla se palaa kyllä.

        Vaihda miestä !

        Kerran eletään ja jos sitä ei tajua ja on pihi niin ei siintä pääse mihinkään.

        Niinkuin aloittaja aloitti että on liian pihi niin silloin on toivoa vielä ,mut jos sitä ei itse tajua niin peli on menetetty..

        Itselle tulee vieläkin kauhee (raivo) saatan hermostua jos lapset hajottaa (taas) jotakin.Putkiremppa maksaa 6000€ yms. muuta mut mietin et hei rahaa on 40000€ ja hyvä työ miksi pitää olla niin vitun niuho ja sillä rauhoittaa itseään , mut oma tärkeys on päästä töistä pois(olla vapaa) ,mut nyt se ei enää onnistu mitenkään kun on perhe.

        Se on niinkuin oli aikaisemmin:Voisi verrata alkoholismiin taistelua joka päivä ettei vaan mene rahaa...!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      90
      1000
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      119
      853
    3. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      143
      834
    4. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      43
      816
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      667
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      639
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      591
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      32
      549
    9. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      47
      528
    10. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      62
      524
    11. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      80
      520
    12. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      65
      516
    13. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      484
    14. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      479
    15. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      3
      454
    16. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      453
    17. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      446
    18. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      31
      446
    19. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      74
      446
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      61
      440
    Aihe