Ei vielä kirvestä kaivoon, veljet!

Wanha futaaja

Ei vaivuta suomalaiskansalliseen masennukseen! Ensimmäinen karsintaottelu takana vasta ja sentään hienon taistelun tuoma tasapeli. Pistepotti on avattu. Eikä tässä, kirjaimellisesti (!), olla vielä mitään hävitty. Se pääseekö Suomi kisoihin edellyttää ennenkaikkea sitä, että saadaan pidettyä peli samalla tasolla myös niitä lohkon "pisteautomaatteja" vastaan. Kyllä Saksalle on varaa piste menettää. Jos vielä Saksa ja Venäjä pelaavat sopivasti ristiin, Venäjä takertelee Azereiden kanssa tms., niin kaikki mahdollisuudet ovat vielä meilläkin. Suomella on tosin tapana pelata hyvin isoja maita vastaan ja sitten jähmettyä itseään heikompien tasolle. Tai allekin.

Toivotaan, että pelaajat syttyvät myös niitä "vähemmän seksikkäitä" jengejä vastaan. Ja kannustetaan Stadikalla me katsojat joka karsintapelissä. Kansoitetaan lehterit ja luodaan se fiilis omalta osaltamme!

1

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Baitsan

      Kuukauden päästä nähdään, ei tainnu olla Tampereella?? ->missä matseihin tulee jotain 5000 katsojaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      110
      3291
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      109
      2498
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      2036
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      23
      1562
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1540
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1465
    7. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      957
    8. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      942
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      866
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      799
    Aihe