Paljonko rahaa mukaan??

siisiii

Suunnitelmissa olisi matka malediiveille. Vielä ei olla saarta valittu mutta tarkoitus olisi sitten ottaa puolihoito kun matka varataan. Mietin että tarviikohan sitä sitten paljon käyttörahaa mukaan kun eihän siellä kuiten ole paljoa ostettavaa...?
Alkoholia ei varmastikaan tule juotua ollenkaan.

4

3985

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helppoa

      jos käteistä tarkoitat vaan kunnon luottokortti ja sillä saa käteistä jos tarvitsee. Siis luottoraja kuntoon ja matkaan käy hän.

      • siisiii

        No kysytään sitten näin, kuinka suuren luottorajan tarvitse? :)

        Kun matka, majoitus ja puolihoito olisi jo maksettu


    • saarenne

      valinneet, käy sen kotisivuilla. Sieltä löydät yleensä hotellin tarjoamat aktiviteetit (esim. retket) hintoineen. Jos et kerran alkoholia käytä, pärjäät puolihoidolla ruokien suhteen ja et aio tehdä ostoksia tai retkiä, luulisin sinun pärjäävän sadan euron matkakassalla sillä vettä kyllä suosittelen juomaan/ostamaan ja se ei varmaakaan sisälly puolihoitopakettiin.

    • Jade1000

      Me ollaan lähdössä Malediiveille tammikuussa 09 Kuredun saarelle. Me päädyttiin all inclusive vaihtoehtoon ja vesitaso on maksettu saarelle jo valmiiksi.

      Ruoan hinta on käsittääkseni Suomen hintatason mukaista ravintoloissa, kannattaa siis miettiä mitä mahdollisesti ylimääräisiin syömisiin menee rahaa. Vaikkei alkoholia joisikaan, muut juotavat joutuu kuitenkin ostamaan. Vettä siellä kuluu ja sekään ei ole ilmaista.

      Itse ajattelin, että vaihdettaisiin hieman dollareita mukaan ja loput euroina. Vaihdetaan siellä valuuttaa sitten tarpeen mukaan. Tippirahaa kuulemma tarvitsee siellä heti kättelyssä laukunkantajalle. Tietääkseni ottavat mielellään vastaan dollareita. Palveluraha muutoin sisältyy huoneen laskuun ostosten kautta. Hotellien yhteydessähän ei käytetä rahaa.

      Retkeilyyn kannattaa myös varata rahaa.

      Mauritius oli vähän vastaavantyyppinen paikka, siellä meillä oli puolihoito. Loppuihin syömisiin, juomisiin, retkeilyyn ja ostoksiin (n. 100 e) kului yhteensä n. 600 e kahdelta hengeltä. jälkeen todettiin, että all inclusive olisi kannattanut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      12
      1128
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      1006
    3. 56
      995
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      959
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      54
      873
    6. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      842
    7. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      80
      826
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      165
      793
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      731
    10. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      66
      717
    11. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      25
      694
    12. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      33
      618
    13. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      606
    14. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      588
    15. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      55
      549
    16. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      80
      523
    18. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      507
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      473
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      262
      449
    Aihe