totta, että Finngulffit tehdään samassa maassa, kuin Delphiat ja muut halpikset ? Siis Puolassa ! Ainakin alle 43:set.
Luulisi laadun paranevan, sillä viimeaikoina Suomessa tehdyt ovat olleet sitä sun tätä laadullisesti.
Huonompaan suuntaan ei ainakaan luulisi olla varaa mennä !
Jokaisessa uudessa on ollut kymmenittäin reklamoitavia virheitä !
Käsityö monikansallisella kirjavalla joukolla ei ole ainakaan edistänyt laatua, päinvastoin !
Toivottavasti Puolassa pannaan paremmaksi.
Nimim. Viimeinen uusi FG.
Luulisi laadun paranevan, sillä viimeaikoina Suomessa tehdyt ovat olleet sitä sun tätä laadullisesti.
Huonompaan suuntaan ei ainakaan luulisi olla varaa mennä !
Jokaisessa uudessa on ollut kymmenittäin reklamoitavia virheitä !
Käsityö monikansallisella kirjavalla joukolla ei ole ainakaan edistänyt laatua, päinvastoin !
Toivottavasti Puolassa pannaan paremmaksi.
Nimim. Viimeinen uusi FG.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Yhtä huono kun toi Bavaria provokin.
Menisit oikeasti hiekkalaatikolle, äläkä näpräile vanhempien tietokoneen kanssa. Pois täältä!!!!
Tiedätkö sinä mistä puhut ?
Olen kuullut muutamalta taholta, että uusissa FG:eissa on paljon reklamoitavaa.
Minkälaisista asioista on ollut huomautettavaa ja miten niihin on suhtauduttu?
kuullut, että 1. kesä menee raakileella ja aina jotain jää toisellekkin kaudelle...
Kai ne aika "pikkujuttuja" on kun vene kelluu, mutta harmittavia.
Ja niitä on PALJON.
Meillä uusi Eestissä valmistettu FG 33, joka lasketiin vesille Pohjassa vappuna, josta asti olemme purjehtineet 5 vk lomalla viikonloppuisin. Ei ole raakile. Täysin purjehdus- ja asumiskunnossa saatiin käyttöön ja todella tyytyväisiä olemme olleet etelänaapurin työn laatuun. Toki joitakin pieniä puutteita joiltakin osin viimeistelyssä, niin kuin varmaan kaikissa uusissa veneissä, näillä ei mitään merkitystä esim. purjehdusominaisuuksien, turvallisuuden tai viihtymisen kannalta, osa jopa itse toivottuja lisäyksiä/upgradauksia. Pohjassa rekisteröitiin kaikki "puutteet" ja niistä valta osa toteutettiin ennen lomakauden alkua, siellä painettiin töitä tauotta. Ei valittamista tällä saralla.
Mitä ne "puutteet" olivat?
Purjehdin oman FG-33:n Saarenmaalta kotiin toukokuussa. Runko-puutyöt erinomaiset.Ongelmia
Volvon kanssa. Telakka/Volvo hoitivat kaiken kuitenkin hyvin, vaikka kiirettä kesäkuussa olikin.Mielestäni todella helppo/nopea vene.Kokokin on saaristoon/Itämerelle ideaali.
Eikös kaikissa uusissa FG:ssä ole tänä vuonna ollut Yanmar eikä Volvoa. Vai oliko veneesi valmis jo syksyllä?
Hyvä Joakim! Lokakuussa-07.
Edelleenkin puhuisin pikku puutteista, lähinnä loppusilaukseen liittyvistä asioista: esim. ovien nupit eivät vastanneet tilausta (erikoistilaus), verhot eivät olleet tilauksen mukaisia (erikoistilaus), wc-paperiteline puuttui (erikoistilaus), venttiilien merkinnät puuttuivat, reivaussysteemiä jouduttiin korjaamaat virheellisistä lazy jacks -asennuksista johtuen, lisäksi toivottiin (ja saatiin) isommat fendarit, yms. tämän tason asioita, jotka pääosin korjattiin jo Skurussa ennen veneen pois vientiä. Ja ne hommat, jotka jäivät kesken kun haimme veneemme vappuna (painoivat töitä vuorokaudet ympäriinsä), tulivat hoitamaan loppuun kotisatamaamme pääkaupunkiseudulle. Laatu näkyy kyllä kaikessa sekä isoissa että pienemmissä asoisssa, mm. tiikki tasaista ja käsityön jälki kauttaaltaan hyvä. Volvokin on toiminut moitteettomasti toistaiseksi, samoin lvi- ja sähköjutut. Meillä oli lukuisia omia toivomuksia/muutoksia/upgradauksia, jotka työllistivät valmistajaa. Mutta sitä saatiin, mitä tilattiin - vene, jonka laatu ja purjehdusominaisuudet kaikkinensa vastaavat toivottua.
tehdään hutiloiden Suomen lisäksi.
Luulisi uuden veneen olevan täysin kunnossa
luovutushetkellä.
"Puutteet" , "valtaosa". Eli sanomista on ollut enemmänkin..... ?
Tämäkö on sitä kuuluisaa laatua ?
Onneksi tuotanto siirtyy Puolaan.
puolalaisesta laadusta. polskifiatit, delphia ja suokin lautta tiedetään, joten mainitse edes yksi laadukas tuote tai vain yksittäinen toteutusprojektikin.
Kuten sanottu, olemme olleet erittäin tyytyväisiä veneeseen, vaikka näissä pikkuasioiden loppuhioimisissa on ollut viivästyksiä, jotka nekin saatiin lähes kokonaan valmiiksi ennen lomakautta. Yksilöllisesti tehty laatuvene, johon me omistajina toivoimme sitä sun tätä säätöä ja muutosta, joihin joku viivästys liittyy, mutta jotka siis saatiin valmiiksi valmistajan kiireistä huolimatta. Esim. salonkiin tilattiin ja saatiin lukuisia muutostöitä. Onhan se aika turha valittaa jostain erikoistilatuista ovien vetimistä, kun joillakin saattaa olla perustavanlaatuisia ongelmia veneen konstruktion, kestävyyden tms. todellisen ongelman kanssa.
Vielä ed. viestiin liittyen: omistuksessamme on ollut myös mm. Balticeja, uusina käyttöön otettuja. Yksikään uusi vene ei ole ollut täydellisesti valmis - kaikissa on ollut pientä loppuhiomista. Vähän sama, kuin rakennuttaisit omakotitalon - jotain jää aina vielä viimeisteltäväksi.
Käsittääkseni Jeanneau tekee osan veneistä myös puolassa, etenkin moottoriveneitä. Pitääkö paikkansa?
Tehdään virossa saarenmaalla.
http://www.saarepaat.ee/sisu/MSwzLDAsMywx/Purjeveneet/
Jotta ei jäisi palstalle vääräätietoa, niin voitko tarkentaa mihin perustuu käsityksesi fg tuotannon siirtymisestä puolaan ?
Jos se on vain heitto niin se on mauton pila !
fg kotisivujenmukaan vain 33 tehdään virossa.
ps. pienin swan myös valmistetaan virossa kuten myöskin pienin arcona
Tuotanto siirretään Puolaan kustannussyistä.
Käsityötä on vähennettävä ja tuotantoa automatisoida.
(Jos kehtaavat ääneen sanoa.)