Masseur huhuu!

matkaa suunnitteleva

Meinasin taas mennä tutkimaan sivujasi kun mietimme, mennäkö taas Madeiralle vai ekaa kertaa Azoreille.
Mutta sivut ei näkyneet.
Lähinnä mietittiin, että Madeiralla olemme tykänneet vaeltaa ominpäin levadoilla, niin onko Azoreilla levadoita ollenkaan vai onko siellä vastaavia kivoja polkuja, joista löytyy jotakin opaskirjoja. Ja jos on niin mistä niitä löytyy.

6

1301

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • São Miguelin saarella on 25 "virallisesti" virallista vaelluspolkua, joiden vaikeusaste vaihtelee (helppo-keskivaikea-vaikea). Lisäksi Nordesten kunta saaremme koilliskulmassa on juuri julkaissut esitteen omista viime aikoina kunnostamistaan uusista vaellupoluista.

      Kotisivuillani kerron 13 vaelluspolusta. Ne on valinnut ja niitä kuvailee avustajani, joka on ammattimainen luonto-opas.

      Polkujen paperisen yleisesitteen saa Ponta Delgadan rantakadulla sijaitsevasta matkailutoimistosta. Yksityiskohtaisia reittikuvauksia karttoineen on saatavana Ponta Delgadan kirjakaupoista, mm. SolMarin "pilvenpiirtäjän" ostoskeskuksessa sijaitsevasta Livraria SolMarista.

      Tässä vielä linkki netissä oleviin Sao Miguelin polkujen englanninkielisiin kuvauksiin, joista avautuu myös kartta: http://www.trails-azores.com/index.php?ilha=saomiguel.

      Kertokaa, jos tarvitsette vielä lisää tietoa.

      • matkaa suunnittelevat

        Kiitos linkistä! Oli hienoja kuvia. Pääsemme näillä hyvään alkuun. Pääseekö busseilla polkujen alku- ja loppupäihin? Vai joutuuko vuokraamaan auton?
        Selailimme sivujasi, mutta emme löytäneet niitä vaelluspolkuja. Minkä linkin takaa selostukset löytyvät? Kiitos taas jo etukäteen!


      • matkaa suunnittelevat kirjoitti:

        Kiitos linkistä! Oli hienoja kuvia. Pääsemme näillä hyvään alkuun. Pääseekö busseilla polkujen alku- ja loppupäihin? Vai joutuuko vuokraamaan auton?
        Selailimme sivujasi, mutta emme löytäneet niitä vaelluspolkuja. Minkä linkin takaa selostukset löytyvät? Kiitos taas jo etukäteen!

        Tarina vaelluspoluista on kotisivuni etusivulla ja nimeltään "Vaeltamisen ilo Azoreilla".

        Sete Cidadeksen, Furnasin ja Vila Franca do Campon alueella sijaitseville vaelluspoluille tai ainakin niitä lähelle pääsee bussilla. Polun päähän pääseminen voi vaatia taksin käyttöä, joka on täällä edullista.

        Samoin kuin Suomessa maalla, täällä voi taksinkuljettajan kanssa sopia ennakkoon päivän kyydeistä, jos vaikkapa haluaa viettää päivän Sete Cidadesissa tai Furnasissa ja jos pystyy ennakoimaan tarvittavia kyytiaikoja. Toki niistä voi sopia puhelimitsekin päivän aikana. Yleensä kuljettaja lähettää asialle kollegansa, jos ei itse pääse tulemaan.

        Busseja on harvakseen ja niiden aikataulut on ajoitettu paikalliselle väestölle sopiviksi. Esim. Sete Cidadesiin ja Furnasiin on kumpiinkin yksi bussi menosuuntaan aamulla ja yksi paluuta varten illansuussa.

        Vila Franca do Campoon busseja kulkee useammin.

        Kuljetuksen kannalta (vaikka vuokraisi autonkin) on kätevintä valita reitti, joka alkaa ja päätyy samaan paikkaan.

        Nordesteen kestää Ponta Delgadasta bussilla noin kaksi ja puoli tuntia. Matka on antava ja mielenkiintoinen, mutta saattaa olla hieman rasittava. Nordesteen joudutaan osittain kulkemaan pitkin pikkuteitä. Kilometrejä paikkakunnalle tulee Ponta Delgadasta noin 85.


    • Rouvahylje

      Yritin etsiä Masseur kotisivujen osoitetta,en vaan löytänyt eli mikä osoite?

      Näiden keskustelujen perusteella Masseurin kotisivuilta voisi löytyä monta hyödyllistä vinkkiä meille jotka olemme lähdössä vielä syyskuussa Azoreille.

      Muutkin voisivat laittaa vinkkejään syysmatkailijoille joilla on enemmän uteliaisuutta ja tarmoa kuin rahaa.

      • kiitollinen

        MOI Masseur!!
        Anteeksi nyt vaan maalaisuuteni, mutta voitko kertoa meille vielä kotisivujesi osoitteen??
        Kun ei löydy niin ei sitten millään!!


      • kiitollinen kirjoitti:

        MOI Masseur!!
        Anteeksi nyt vaan maalaisuuteni, mutta voitko kertoa meille vielä kotisivujesi osoitteen??
        Kun ei löydy niin ei sitten millään!!

        Kotisivuni osoite löytyy, kun näpäytät nimimerkkini vieressä olevaa pientä kuvaketta.
        Kuvake vie sinut Suomi24:n Galleria-sivulleni, jossa on tietoa minusta. Olen huomannut, että viestini poistetaan säännöllisesti tältä palstalta, jos kirjoitan nettisivujeni osoitteen. Niinpä epäröin kirjoittaa osoitetta tähän. Jos et sivujani kaikesta huolimatta löydä, ole hyvä ja kirjoita minulle osoitteeseen [email protected].


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      125
      1815
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      877
    3. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      150
      844
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      800
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      772
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      47
      712
    7. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      261
      658
    8. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      42
      657
    9. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      71
      654
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      34
      592
    Aihe