windows halusi päivittää asetuksiaan ja käynnisti koneen uudelleen minkä jälkeen windows ei käynnisty enään. kone käynnistää itseään uudelleen koko ajan, mutta mitään muuta ei tapahdu, kuin se että tulee lukemaan "määritetään päivityksiä: vaihe 3/3 - 0% valmiina. älä sammuta konetta." tässä kohdassa windows normaalisti aukeaisi ja tulisi lukemaan "tervetuloa", mutta minun tapauksessani lukee "sammutetaan" ja kaikki alkaa alusta. mikä siis vikana ja mitä teen ongelman poistamiseksi? kone on uusi ja ollut käytössä noin 2 viikkoa.
windows vista ei käynnisty
???
6332
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kiikuta kauppaan takaisin, että hoitavat sen kuntoon.
sen, että soitat merkkisi puhelintukeen joka kuuluu koneitten hintaan. Ei ne ihan välttämättä mitään tiedä, ja jos eivät, osaat sitten tulevaisuudessa vaihtaa merkkiä.
Uusien koneitten kanssa on kyllä aina viisasta ensiksi jutella valmistajan edustajan kanssa, jos kyseessä ei ole Windowsin sotkeminen joillain omilla lataushölmöyksillä. Toisaalta Windowsia ei ole pakko omilla rahoillaan hankkia ja käyttää, (parempia) vaihtoehtoja toki on.
koneeseen ei ole ladattu muita kuin tarvittavia ohjelmia kute; winzip, divx player etc.. tämän lisäksi on tullut muutama leffoja imutettua, mutta ongelmia ei oo ollu ja viruksiakaan ei ole löytynyt. kaikki toimi niinku pitikin kunnes windows suoritti ohjelmisto päivityksen missä boottasi koneen. kone on tilattu netistä niin sitä on vähä hankala kauppaan kiikuttaa takasin.
kauppaan kiikuttaa, eihän sinä luultavasti vikaa ole, Windows vain temppuilee ja sitä kai pitäisi osata vähän odottaakin.
Mitäs ne siellä tuessa sitten sanoo?
jos sul on läppis, kerro minkä merkkinen.
Meinaan vaan jotta saattaapi olla, että joudut palauttamaan Vistan tehdasasetuksille, jos toi ongelma ei katoa.
Pääsetkö vikasietotilassa Windowsin työpöydälle asti?
Ostin kesällä Stockalta varsin kalliin Asus-läppärin (ei se ihan mini) vista business -käyttöjärjestelmällä, ja 5 päivän kuluttua, katsellessani junamatkalla leffoja, kone tilttasi kesken kaiken. Luulin, että junassa olivat sähköt katkenneet ja otin välillä töpseliä pois. Jossakin välissä kone näytti jumittuneen mainitsemallasi tavalla. Lopputulos: vintti pimeänä, mitään ei tapahdu. Kaikki asennus- ym. levykkeet olivat kotona, mitä niitä mukana kantamaan. Toisen paikkakunnan Stockmann hoiti kuitenkin asian niin, että sain uuden koneen ja johdon entisten tilalle muutamassa päivässä. Kunnon selitystä vialle en saanut, arvelivat, että mukana tulleella järjestelmälevykkeellä asian olisi saattanut korjata, mutta kun se oli toisella puolella Suomea, ei siitä ollut apua. Selvittelin itse jälkikäteen mahdollisia syitä, ja törmäsin ns. bluescreen-ongelmaan, joka ilmeisesti vaivaa yleisesti vistaakin. Muistan, että käynnistystä yrittäessä sininen tausta tosiaan vilahti nanosekunnin ajan. Ymmärsin myös sen, että kun kone on uusi, se tekee päivityksiä lähestulkoon koko ajan - eikä koneen virtajohtoa saa MISSÄÄN NIMESSÄ irrottaa päivitystä tehdessä. Jos päivitys jää kesken, kone menee jumiin - ja pahimmassa tapauksessa (been there) sitä ei enää korjata. Tämä on aika hurja ja kurja juttu etenkin läppärin ollessa kyseessä - itselläni kun ei ollut tuossa vaiheessa vielä edes akku käytössä ja mukana matkalla. Itselläni kävi loppu hyvin kaikki hyvin, mutta tilanne oli katastrofaalinen, kun oli uuden koneen kanssa työmatkalla ja kävi noin. Lisäksi jäi jonkunlainen paranoia noista päivityksistä.
Ehdottaisin sulle koneen mukana tulleen levykkeen ajamista, katso mitä tapahtuu. (Itse en siis tuota voinut tehdä, joten en tiedä, onko siitä apua.) Toinen seikka on, että takuu laitteella täytyy olla - eikä se liity ostopaikkaan, vaan laitteen oman huollon piikkiin. (Minun tapauksessani siis liike hoiti soittamiset Asuksen huoltoon.) Jos kone tilttaa parissa viikossa ostosta, on se koneen vika (vaikka käyttäjä päivitysten kanssa hätäilisikin).