Tietääkö kukaan, voiko aikuinen ihminen olla allerginen jollekin lihalle?
On tehty paljon allergiatestejä mutta aiheuttajaa ei ole löytynyt vatsakivuille, suun limakalvojen, huulten ja kielen turpoamiselle.
Olen nyt huomannut että lihan syömisestä vatsa tulee kipeäksi, turpoaa, varsinkin jos liha on sellaista missä on sekaisin naudan- sekä sianlihaa, esim. jauheliha ja karjalanpaisti. Mutta esim. kinkkuleikkeleistä ei tule tällaisia oireita.
En ole koskaan tullut ajatelleeksi tuota liha-allergiaa, eikä kukaan lääkärikään. Liha-allergia tuli nyt mieleeni, kun söin karjalanpaistia, jonka jälkeen vatsa tuli todella kipeäksi, turposi kamalasti, oksensin kirkasta väritöntä limaa ja seuraavana päivänä tuli suun turvotus.
Siitä olen kuullut että vauvat ja koirat voivat olla allergisia esim. naudanlihalle.
Lihalle
3
2392
Vastaukset 3
- Astmaatikko...
Mille tahansa voi olla allerginen. Olen itse allerginen naudan- ja sianlihalle. Sinun kannattaisi jättää naudanliha pariksi viikoksi kokonaan pois ruokavaliostasi ja kokeilla sitä sitten uudestaan. Jos oireita tulee, olet sille allerginen.
- vastauksestasi!
Minkälaisella testillä liha-allergian voi todeta? Ja mitä oireita sinulle aiheuttaa?
Täytyy kokeilla tuota että jätän pois muutamaksi viikoksi. - Astmaatikko...
vastauksestasi! kirjoitti:
Minkälaisella testillä liha-allergian voi todeta? Ja mitä oireita sinulle aiheuttaa?
Täytyy kokeilla tuota että jätän pois muutamaksi viikoksi.Lääkärit suosittelevat välttämisdieettiä ja sitten lihan kokeilua. Eli jos oireita tulee kokeiltuasi lihaa jälleen, olet allerginen sille. Ruoka-aineallergiaa on hankala todeta mitenkään muuten.
Minulle tulee ripulia joko heti tai seuraavana päivänä. Myöskin vatsani on pinkeä ja kipeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j931520Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1011196- 42864
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden303800Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️86726- 52706
- 46704
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35661- 47647
- 28614