paineet

nilkasta

Sattuipa niin, että aamulla jalkojani särki ja ne tuntuivat raskailta ja pinkeiltä. Siinä sitten hieman naureskellen ajattelin, että onkohan jaloissa verenpainetta. Mittasin sitten paineet nilkoista ja ensimmäisellä mittauksella yläpaine oli 170 ja alapaine 100. Toisella mittauksella yläpaine 156, alapaine 98. Molemmissa jaloissa sama juttu.
Normaali tavalla mitattuna verenpaine on yleensä 100-110/60-70, niin nytkin.

Samat paineet ovat jaloissa myös nyt iltapäivällä. Joko tässä pitäisi jostain huolestua?

3

4142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ABI-arvosta

      Tässä määritelmää:

      Nilkka-, käsivarsi-indeksi (Ankle-Brachial Index ABI) nilkan systoolinen verenpaine*/käsivarren systoolinen verenpaine. Normaali: 1.0, alle 0.9 on osoitus sydän- ja verisuonitaudista. Testi saattaa epäluotettavasti olla normaali ihmisillä, joilla on kalkkeutuneet valtimot, diabeetikoilla, esi-diabeetikoilla, tai niillä joilla on K-vitamiinin puutosta (yleistynyt). Jos nämä tekijät on suljettu pois ja tulos on epänormaali - tällöin indeksi on osoitus jonkinasteisesta sydän-/verisuonitaudista.
      * Nilkan verenpaineen mittauksessa mansetti laitetaan juuri nilkan yläpuolelle ja stetoskooppi asetetaan mansetin sisä-, ja alapuolelle aivan nilkkaluun taakse.

      Toisaalta sullahan tuosta suhteesta tulee aika iso, siis 1,5 jos oikein laskin. En tieäd mitä noin paljon yli yhden oleva luku kertoo. Varsinaiset valtimoverenkierron ongelmathan tulevat, kun luku on selkeästi alle 1 eli silloin on jaloissa huonontunut verenkierto.

      Toinen lainaus:

      Mitattaessa verenpaine sekä ylä- että alaraajoista voidaan laskea ABI-indeksi eli alaraajan verenpaineen suhde yläraajan verenpaineeseen. Tämä on normaalisti 1.0-1.2. Verenkierron huonontuessa alaraajassa suhde pienenee, ja sen ollessa tasolla 0.3 on jo kyseessä kriittinen hapenpuute alaraajassa. ABI-mittaus yhdistettynä lääkärin tekemään kliiniseen tutkimukseen antaa selvää viitettä siitä, miten mahdolliset jatkotutkimukset on suunnattava.

      Noiden mukaan sulla ei ainakaan ole jaloissa verenkiero-ongelmia. Korkeasta arvosta ei sinänsä löytynyt mitään tietoa.

      • kiitos vastauksesta

        Joo en itsekään löytänyt tuohon korkeampaan paineeseen nilkassa liittyvää tietoa. Jospa pitäisi olla iloinen että ovat kuitenkin noin päin.


    • Justiina 135

      Minulla huono kipeä oikea jalka.Lääkäri mittasi sai arvon ABI=0,93.Lääkäri sanoi ei viitettä alaraajojen valtimotaudista.Näin vanhuksia hoidetaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      76
      3418
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3137
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3012
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2671
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2182
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      61
      1739
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1707
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1705
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1689
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1628
    Aihe