Sattuipa niin, että aamulla jalkojani särki ja ne tuntuivat raskailta ja pinkeiltä. Siinä sitten hieman naureskellen ajattelin, että onkohan jaloissa verenpainetta. Mittasin sitten paineet nilkoista ja ensimmäisellä mittauksella yläpaine oli 170 ja alapaine 100. Toisella mittauksella yläpaine 156, alapaine 98. Molemmissa jaloissa sama juttu.
Normaali tavalla mitattuna verenpaine on yleensä 100-110/60-70, niin nytkin.
Samat paineet ovat jaloissa myös nyt iltapäivällä. Joko tässä pitäisi jostain huolestua?
paineet
3
4232
Vastaukset
- ABI-arvosta
Tässä määritelmää:
Nilkka-, käsivarsi-indeksi (Ankle-Brachial Index ABI) nilkan systoolinen verenpaine*/käsivarren systoolinen verenpaine. Normaali: 1.0, alle 0.9 on osoitus sydän- ja verisuonitaudista. Testi saattaa epäluotettavasti olla normaali ihmisillä, joilla on kalkkeutuneet valtimot, diabeetikoilla, esi-diabeetikoilla, tai niillä joilla on K-vitamiinin puutosta (yleistynyt). Jos nämä tekijät on suljettu pois ja tulos on epänormaali - tällöin indeksi on osoitus jonkinasteisesta sydän-/verisuonitaudista.
* Nilkan verenpaineen mittauksessa mansetti laitetaan juuri nilkan yläpuolelle ja stetoskooppi asetetaan mansetin sisä-, ja alapuolelle aivan nilkkaluun taakse.
Toisaalta sullahan tuosta suhteesta tulee aika iso, siis 1,5 jos oikein laskin. En tieäd mitä noin paljon yli yhden oleva luku kertoo. Varsinaiset valtimoverenkierron ongelmathan tulevat, kun luku on selkeästi alle 1 eli silloin on jaloissa huonontunut verenkierto.
Toinen lainaus:
Mitattaessa verenpaine sekä ylä- että alaraajoista voidaan laskea ABI-indeksi eli alaraajan verenpaineen suhde yläraajan verenpaineeseen. Tämä on normaalisti 1.0-1.2. Verenkierron huonontuessa alaraajassa suhde pienenee, ja sen ollessa tasolla 0.3 on jo kyseessä kriittinen hapenpuute alaraajassa. ABI-mittaus yhdistettynä lääkärin tekemään kliiniseen tutkimukseen antaa selvää viitettä siitä, miten mahdolliset jatkotutkimukset on suunnattava.
Noiden mukaan sulla ei ainakaan ole jaloissa verenkiero-ongelmia. Korkeasta arvosta ei sinänsä löytynyt mitään tietoa.- kiitos vastauksesta
Joo en itsekään löytänyt tuohon korkeampaan paineeseen nilkassa liittyvää tietoa. Jospa pitäisi olla iloinen että ovat kuitenkin noin päin.
- Justiina 135
Minulla huono kipeä oikea jalka.Lääkäri mittasi sai arvon ABI=0,93.Lääkäri sanoi ei viitettä alaraajojen valtimotaudista.Näin vanhuksia hoidetaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2663323Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell211843Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.241499- 811344
- 1371038
- 81994
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.61799Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86756Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61687Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗51646