Millainen on matematiikan/fysiikanopiskelijoiden sosiaalinen elämä? Kannattaako vastakkaista sukupuolta ollenkaan lähteä silmäilemään?
Opiskelijoiden sosiaalinen elämä
7
1755
Vastaukset
- ivgshkrdn m
Kaikki on turhaa eikä mitään ole tehtävissä. :'(
- näin se menee
a) Olet miesvaltaisella alalla (esim. teknilliset, fysiikka, filosofia,...) => olet nörtti, etkä saa naista (omalla alalla ei myöskään riitä naisia)
b) Olet naisvaltaisella alalla (esim. eläinlääkis, kieli, kasvatustiede, sosiologia,...) => sinua pidetään homona, etkä saa naista (oman alan naiset hakevat miehiä esim. kadettikoulusta).
Lopputulos: teit kumman valinnan tahansa, niin naista ei tule.
- pitää silmät auki
Kuusi vuotta sitten olin nuori tyttönen ja aloittelin yliopistolla matematiikan opiskelua. Samoilla luennoilla istui eräs poika, jonka seurassa oli aina helppo ja mukava olla. Puolen vuoden päästä aloimme seurustella, siitä puoli vuotta ja kihloihin ja muutimme yhteen ja tänä päivänä olemme naimisissa.
Eikä muuten ole mikään ainutlaatuinen tapaus tämä meidän. Näitä juttuja on paljon matikan/fyssan opiskelijoiden keskuudessa. Tiedän varmuudella ainakin yhden toisen vastaavan parin kuin me, jotka ovat naimisissa nykyään. Kaipa siinä ajatukset juoksee niin samalla aaltopituudella, kun kyllä matematiikan opiskelija ehkä ihmisenä on vähän erityylinen kuin esim. humanisti...- eräs humanisti
"-- kun kyllä matematiikan opiskelija ehkä ihmisenä on vähän erityylinen kuin esim. humanisti..."
Monet humanistit opiskelevat myös matematiikkaa ja päinvastoin. Itse opiskelen sivuaineina matikkaa ja tilastotiedettä. Enkä ole suinkaan ainoa, jonka alaskaala kattaa muitakin kuin oman tiedekunnan aineita.
Itse pidän ihmisistä - jos ihmisiä tällaisten alavalintojen perusteella voi luokitella - jotka opiskelevat laaja-alaisesti eri aineita. Jokaisen humanistin olisi hyvä tuntea esimerkiksi matematiikkaa, jokaisen matemaatikon esimerkiksi historiaa. Nykyään on kuitenkin paljon fakki-idiootteja. - uunituore opiskelija
Naista saa jos vaan etsii, niinkö?
Opiskelijoiden harrasteillat, tapahtumat mistä tiedotetaan yliopiston sisällä, näistäkö kannattaa aloittaa vai?
- perussääntö
Älä koskaan aloita seurustelua samaa alaa opiskelevan kanssa.
- sdgsdgdsgasg
Joo kyl vastakkaiseen sukupuoleen pääsee hyvin tutustumaan etenkin jos on aktiivinen ainejärjestö joka järjestää paljon bileitä ja käyt itse niissä aktiivisesti. Kontaktejen luominen on etenkin ekana vuonna kannattavaa. Hommaa kavereita eri aineiden opiskelijoista, niistä voi olla joskus vielä hyötyäkin kun vaikka itse opiskelet samaa ainetta. Ja kannattaa kokeilla erilaisia yliopistolaisille tarkoitettuja seuroja, olivat ne sitten akateeminen nintendo seura tai akateemiset soutajat, kunhan vaan pääset tutustuun uusiin ihmisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733350
- 463112
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle512351Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3411999- 1401759
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161575Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan121432Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?121269- 451204
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii671120