Mikä opettajan työssä viehättää sinua?

:.:.:

Te keillä on kokemusta luokanopettajan työstä, niin voisitteko kertoa hieman vaikkapa näistä asioista:
-mistä pidät työssäsi
(-mitä työsi antaa sinulle)

-mitkä ovat työn varjopuolia

-millaisia yllättäviä/useimmille ihmisille tuntemattomia asioita kuuluu opettajan työonkuvaan

Kiitos kaikille jotka viitsivät vastata ! :)

10

1827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Parra

      sanoi sen jo:

      "Gracias a la vida que me ha dado tanto.
      Me dio el corazón que agita su marco
      cuando miro el fruto del cerebro humano."

      "Elämälle kiitos, sain siltä paljon. Se sydämen antoi, joka ilosta takoo, kun kasvavan huomaan ihmisen taidon."

    • olen aineenope

      Plussia: itsenäisyys, vapaus, mahdollisuus vaikuttaa siihen koska tekee töitä (suunnittelu, arviointi), lomat, mielestäni verraten hyvä palkkakin, hauskat hetket oppilaiden kanssa, nauru, huumori, tutustuminen mahtaviin persoonallisiin tyyppeihin, hyvä työtoveruus oppilaiden kanssa, onnistumisen ilon seuraaminen, mahdollisuus vaikuttaa nuorten elämään, oma kiinnostus opetettavaan aineeseen, mahdollisuus kehittää omia juttuja ja olla luova, päivät kuluvat nopeasti

      miinuksia: poliisin hommat, liika kasvatusvastuu, välitunti- ja jälkkävalvonnat, poissaolojen ja myöhästymisten kyttääminen, lappujen ja selvitysten kerääminen takaisin oppilailta, voimattomuuden tunne kun ei voi auttaa tai ei ole aikaa auttaa yksittäisiä oppilaita, yksinäisyys, ei voi olla sairaanakaan poissa koska hommat menevät pieleen sillä aikaa, joskus pitäisi olla kolmessa paikassa yhtä aikaa, ei meinaa ehtiä opettaa kaikkea mitä haluaisi ja pitäisi, riittämättömyyden tunne, melu ja hälinä väsyttää, koulutoimen/rehtorin järjestämä turha byrokratia, koulua vihollisena pitävät tai hyväuskoiset vanhemmat

      Luulisin, että useimmat eivät ymmärrä, miten hektistä opettajan työ voi olla. Oppitunnit kestävät "vain" ehkä ysistä kahteen, mutta se aika on niin täyttä tohinaa monesti, että sen jälkeen on ihan poikki.

      • Opiskelijaaa

        Kiitos paljon tästä viestistä. Se sai ajattelemaan...!


        T. Opettajaksi opiskeleva


      • ekanope

        "luulisin, että useimmat eivät ymmärrä, miten hektistä opettajan työ voi olla. Oppitunnit kestävät "vain" ehkä ysistä kahteen, mutta se aika on niin täyttä tohinaa monesti, että sen jälkeen on ihan poikki. "

        Allekirjoitan tuo ihan täysin. Olen luokanopettaja isolla yhtenäiskoululla ja välitunnit menevät siihen, että calmistelen seuraavaa tuntia, haen opetusvälineitä varastoista luokkaan ja vien seuraavalla takaisin, monistan (kouluavustajia on vain yksi, ei voi tehdä kaikkea)soitan puheluja, olen välituntipalaverissa, valvonnassa tai toimitan jotain muuta kiirellistä asiaa. En ehdi kaikkina päivinä kahvia juomaan ennekuin opetus on loppunut (ja usein kahvikin....). Tuntien jälkeen on vielä yhtä sun toista toimiteltavaa, seuraavan päivän suunnittelua, opettajankokouksia, vanhempaintapaamisia jne.

        Kyllä päivä on todella kiireinen ja vaikka opetettavia tunteja olisikin vain 5-6 siihen tulee yleensä tunnin verran päälle muuta työtä.

        Silti allekirjoitan myös edellisen kirjoittajan (aineenopen)antamat plussat ja miinukset. Työ oh välillä ihan huippuihanaa ja välillä jotain i9han muuta. Enimmäkseen nautin työstäni.   

              
              


    • Viehättynyt

      viehättää kesä-, heinä- ja elokuu...

      • tässä vielä

        syysloma 1vko, joululoma 2 vkoa, hiihtoloma 1vko, pitkä pääsiäisvapaa, vappuna yleensä muutaman päivän vapaat, kaikki illat ja viikonloput vapaat.

        Siinähän sitä olikin plussaa jo kerrakseen. Menetetystä vapaa-ajasta maksettava korvaus tosin on tosipaska ja oppilaat perseestä, mutta paljon vapaa-aikaa kyllä kuittaa tuon


      • vapaatako?
        tässä vielä kirjoitti:

        syysloma 1vko, joululoma 2 vkoa, hiihtoloma 1vko, pitkä pääsiäisvapaa, vappuna yleensä muutaman päivän vapaat, kaikki illat ja viikonloput vapaat.

        Siinähän sitä olikin plussaa jo kerrakseen. Menetetystä vapaa-ajasta maksettava korvaus tosin on tosipaska ja oppilaat perseestä, mutta paljon vapaa-aikaa kyllä kuittaa tuon

        Ei kyllä ole vapaatatuntien jälkeen ainakaan lukion kieltenoipettajalla, On tarkistettava aineita, sanakokeita, laatia kokeita ja suunnnitella tunteja. Itselläni on ollut joka viikonloputkin täynnä kokeiden tarkistuksia ( siis siinä viikonlopun kotitöiden lomassa ) . Ryhmässä voi olla yli 30 oppilasta ja esim. kotiaineita kirjoitetaan noin 2-3 kuuden viikon aikana, siis puhe on yhdestä ryhmästä. Kokeilkaa edes sijaisena tätä työtä ja ainakin jos siihen paneutuu kunnolla, aikaa ei muuhun paljon jää.


      • työssä ei minua
        vapaatako? kirjoitti:

        Ei kyllä ole vapaatatuntien jälkeen ainakaan lukion kieltenoipettajalla, On tarkistettava aineita, sanakokeita, laatia kokeita ja suunnnitella tunteja. Itselläni on ollut joka viikonloputkin täynnä kokeiden tarkistuksia ( siis siinä viikonlopun kotitöiden lomassa ) . Ryhmässä voi olla yli 30 oppilasta ja esim. kotiaineita kirjoitetaan noin 2-3 kuuden viikon aikana, siis puhe on yhdestä ryhmästä. Kokeilkaa edes sijaisena tätä työtä ja ainakin jos siihen paneutuu kunnolla, aikaa ei muuhun paljon jää.

        viehätä mikään:
        -huono palkka
        -henkisesti raskas työ
        -paljon kotitöitä
        - jne.....
        Aion vaihtaa viiden työvuoden jälkeen totaalisesti alaa.


      • amisope
        työssä ei minua kirjoitti:

        viehätä mikään:
        -huono palkka
        -henkisesti raskas työ
        -paljon kotitöitä
        - jne.....
        Aion vaihtaa viiden työvuoden jälkeen totaalisesti alaa.

        Vaihdoin huomattavasti paremmin palkatusta kaupallisesta työstä opettajan työhön, koska:

        - Nuorten parissa on tosi hauskaa työskennellä, herja lentää ja juttu luistaa. Työ on hauskaa ja siinä oppii niin opiskelijat kuin opettajakin.
        - Työyhteisössä kaikki puhaltaa yhteen hiileen. Apua saa aina, jos sellaista tarvitsee.
        - Virkavapaita lohkee helposti muihin hommiin.
        - Kesä- heinä- ja elokuu ne muut vapaat.
        - Työmäärän ja aikataulut voi aika pitkälti itse suunnitella. Tämä ei tosin ole joka paikassa mahdollista, mutta näin meillä: teemme itse lukujärjestykset ja sovimme keskenämme kuka vetää minkäkin kurssin. Mikäli on tarvetta palkattomiin vapaisiin, niin se ei ole mikään ongelma.


    • kesä-heinä-elokuu

      Ei todellakaan mikään muu viehätä, kuin nuo lomat.
      Palkkaus on perseestä samoin työolot. Sivulliset vain vittuilevat, kun luulevat, että opettajan työ on helppoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      164
      11531
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8142
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      6024
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      166
      4987
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      21
      4757
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      39
      4394
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      101
      4285
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      101
      3652
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3290
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1791
    Aihe