Taidan lopettaa duunit ja jäädä vuodeksi notkumaan ja vetämään lonkkaa. Mikä olisi paras keino että saisin työnantajan maksamaan 4kk irtisanomisajan palkan ilman että siitä koituisi haittaa itselleni?
Vituttaa nää hommat! :D
Vituttaa nää hommat! :D
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mitä tarkoitat tuolla että miten saisit työnantajan maksamaan palkan? Tottakai työnantaja maksaa sinulle irtisanomisajan palkan. Eriasia sitten jos irtisanomisaikasi on kuukausi ja haluat neljän kuukauden palkan.. Jos olet Soneralla niin yritä päästä kierrätyskeskukseen, sieltä saa lähtöpaketin.
Jos tavoittelet pakettia eli yt:tä ei nyt päällä, niin moni talo antaa "sopimuksella" jopa 12 kk:n palkan lähtökorvaukseksi vapaaehtoisesti työsopimuksensa irtisanovalle. Rohkeasti vaan kysymään ja sitten maailmaa kiertämään.
Tässä ollaan kolmatta vuotta työttömänä kun ei sen yhden vuoden "notkumisen" jälkeen saanutkaan enää töitä. Harkitse nyt vielä kunnolla.
Ryhdy ennemmin masentuneeksi ja ole sairaslomalla puoli vuotta.