Oinas oinaalle...

AriesN

...on kuin susi lampaalle.Olen ollut oinasmiehen kanssa yhdessä jo pitempään,on kihlat ja lapset hommattu ja yhteinen koti,mutta pinnan alla kuohuu silti jatkuvasti.Vaikka olemme jopa syntyneet samana päivänä,niin silti ollaan melkein täydet vastakohdat.Ainakin nykyään.Ennen meillä meni todella hyvin.oli hellyyttä,oli huumoria,tehtiin asioita yhdessä,nautittiin toistemme seurasta.Eipä uskoisi että sama pari on kyseessä.Joitakin esimerkkejä:
Minä haluan pitää kotini siistinä ja kauniina,jotta se olisi viihtyisä ja turvallinen jo lastenkin takia,mutta myös meidän vanhempien,ja sinne olisi aina kiva palata.Mieheni taas ei välitä tällaisista asioista vähääkään,vaan jättää likapyykit,astiat ja ruuantähteet minne sattuu,minun kerättäväkseni.Jos kyllästyn joskus piikomaan ja huomautan asiasta,saan kuulla olevani neuroottinen tiuskiva nalkuttaja.
Minä olen sosiaalinen,lämmin ihminen,ja kaipaan hellyyttä ja pieniä huomionosoituksia,arvostusta siitä että hoidan kodin ja lapset.Mieheni ei perusta hempeilystä,halauksen saan jos sitä välttämättä vaadin.Joskus en silloinkaan.
Minä olen uskollinen rakkaalleni,eikä pitkäaikaiset suhteet ole koskaan muutenkaan tuottaneet minulle ongelmia.Mieheni taas ei ole ennen minua pysynyt yhdessä kenenkään kanssa kovin pitkään,ja lisäksi on pettänyt jokaikistä kumppaniaan.Minuakin petti kerran,sillä lasken muiden kanssa nuoleskelun ihan tarpeeksi pahaksi asiaksi.Annoin kuitenkin anteeksi ja olen yrittänyt korjata luottamuksenpuutetta ja muita tapauksen jättämiä haavoja jo kauan.Minusta vain alkaa tuntua siltä etten voi koskaan enää tuntea miestäni kohtaan samalla tavalla kuin ennen.
Rakastan häntä edelleen,mutta rakkauden rinnalle on tullut pelko joka ei helpota.
Ehkä tämä vuodatus kuuluisi johonkin ihmissuhdepalstalle paremmin kuin tänne,mutta en voi olla ihmettelemästä kuinka erilaisia arvoiltamme voimme olla vaikka olemme samana päivänä syntyneitä,samat intressit omaavia,intohimoisia,seksuaalisia,voimakastahtoisia jne.Oppikirja-oinaita.

4

1052

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oinas rouva

      luin viestiäsi ja tuli ihan kylmä...
      se oli kuin minun elämästäni suoraan.
      meilläkin toistakymmentä vuotta yhdessä, molemmat oinaita vaikka ei samana päivänä olla synnytty.
      lapsi on ja tuo pettämisasiakin on tuttu...hui!
      kaiken muun lisäksi mieheni on ainakin joltain osin narsisti,vahtii minua,keksii minulle kaikenlaisia sääntöjä,TODELLA hallitsee minun elämääni ja lapseni elämää,ketä saamme tavata ja ketä emme todellakaan saa tavata yms yms.
      noh eihän tämä tietty olekkaan parisuhde"kanava",
      mutta tulipa nyt vuodatusta sitten täältäkin...
      kaikkea hyvää ja voimia sinulle=)

      • AriesN

        ja samoin sinulle:) eipä ole hankalampaa tapausta koskaan sattunut vastaan kuin tämä oikkupää,joten niitä voimia varmasti tarvitaan vielä.


    • tunteeton oinas

      Luin tarinasi, ja minulle jäi tuntu että miehesi on aivan niinku perusoinas ainaki kun ajattelen ihteeni niin just niinku minä ne kertomukset. Mut taas vaikuttaa, että sinä itse voisit olla Kauris,,paljon enämpi,,tai sitten luonteesi vaan on niin vahva et siihen ei paljon horoskooppi merkit vaikuta.

    • oikukas oikku

      Tunnista melkein intuitiivisesti aina toisen oinaan kun vaan kohtaan. Eräs naisystäväni oli oinas, enkä edes voinut kuvitella hänen kanssaan mitään järkevää parisuhdetta, seksiä harrastettiin pari kertaa kaveripohjalta kännissä, eikä ollu mitenkään mukavaa seksiä.. :( Liian intensiivistä tai jotain. Ei sytyttänyt.

      Joka tapauksessa. Ihan tapauskohtaisia juttujahan nämä on eikä liian vakavasti otettavia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1952
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1890
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      380
      1782
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1113
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      970
    7. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      765
    8. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      698
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      47
      665
    10. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      664
    Aihe