Viime aikoina on Suomenkin puutarhamyymälöihin ilmaantunut aasialaisia ja muita eksoottisia koristepuita (esim. japanilaisia ja kanadalaisia lajeja).
Jos tiedätte kuvalinkkejä kyseisiin lajeihin, niin olisin kiitollinen. Mistä niistä itse pidät? Onko Etelä-Suomessa taimistoja/myymälöitä joissa olisi hyvä valikoima näitä?
Haussa joku eksoottinen ja erilainen Suomesta saatavilla oleva kasvuvyöhykkeellä II-III menestyvä puu (mieluiten ei kuitenkaan ihan jättisuureksi kasvava). Kiitokset!
Eksoottiset ulkolaiset koristepuut
ultsi79
2
650
Vastaukset
- katso puutarhakirjoista
es. Puut ja pensaat.
Muita-hevoskastanja, rusokirsikka, pihlajat...
Taimstoja löytyy nettihaun kautta. - kuten
kirjometsävaahtera 'Drummondii', valkovihreät lehdet, pieni 5m puu.
Jalopähkinät, punavaahtera-kostea ja hapahko maa-lehdet alta hopeiset ja hieno ruska...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658